Emmanuel Macron w Warszawie: Polska jest państwem głęboko europejskim
- Współpraca dwustronna wykazuje, że nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało - mówił w poniedziałek w Warszawie prezydent Francji Emmanuel Macron. Jak dodał, współpraca polsko-francuska może rozwijać się w dziedzinach energetyki czy bezpieczeństwa i obrony.
2020-02-03, 16:00
Posłuchaj
- Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą, prezydent Francji podkreślał bliskość łączącą nasze kraje
- Emmanuel Macron wskazywał, że Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem w Polsce
- Podkreślił, że historii nie można przeinaczać ani wykorzystywać do własnych celów
- Prezydent Francji zapowiedział zwołanie szczytu Trójkąta Weimarskiego
- Odniósł się także do wprowadzanych w Polsce reform wymiaru sprawiedliwości
Powiązany Artykuł
"To przełom w relacjach polsko-francuskich". Prezydent o wizycie Emmanuela Macrona
Prezydent Francji Emmanuel Macron przybył w poniedziałek z wizytą do Warszawy. M.in. wziął udział we wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą, a wieczorem spotka się także ze społecznością francuską mieszkającą w Polsce.
- Kto zdaje sobie sprawę z tego, że Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem w Polsce, że funkcjonuje tu ponad tysiąc francuskich przedsiębiorstw, że są one trzecim największym pracodawcą w Polsce, zatrudniającym 200 tys. pracowników - podkreślił francuski prezydent podczas konferencji.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> Ekspert: wizyta Macrona to wstęp do poprawy relacji z Polską
Zaznaczył jednocześnie, że jest przekonany, iż w ramach współpracy polsko-francuskiej można zrobić jeszcze więcej w dziedzinach energetyki, cyberbezpieczeństwa, współpracy przemysłowej, bezpieczeństwa i obrony. - Przed nami jeszcze dużo pracy - zauważył Macron.
- Mamy wiele wspólnych kwestii i przekonań wchodzących w skład agendy europejskiej - dodał. Francuski prezydent wskazał na kwestie przemysłowe, energetyczne. - Francja może tutaj udzielić wsparcia Polsce - zadeklarował.
Powiązany Artykuł
Strategiczne partnerstwo Polski i Francji. Ministrowie podpisali deklarację
Macron: wyraziłem zaniepokojenie w związku z reformą wymiaru sprawiedliwości
Prezydent Francji odniósł się również do wprowadzanych reform w polskim wymiarze sprawiedliwości. - W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską. Wiem bowiem, że w Polsce - co pokazuje jej historia - głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości - mówił Macron.
[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Dr Andrzej Anusz: liczę, że wizyta prezydenta Francji w Polsce spowoduje pewną deklarację
Jak dodał, Polska jest państwem głęboko europejskim, a Polacy są jednym z najbardziej proeuropejskich narodów na kontynencie. - Myślę, że jest to duża siła, i że wszyscy musimy i możemy z niej skorzystać - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Czas na europejski renesans", czyli co kryje się za wizją UE według Emmanuela Macrona
Macron: musimy spojrzeć historii w twarz
Macron w wystąpieniu po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą nawiązał do uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz- Birkenau, które odbyły się na terenie byłego obozu oraz do uroczystości, które z tej okazji odbyły się w Jerozolimie z Yad-Vashem.
- Pamięć o tych wydarzeniach musi pozostać żywa, gdyż te bolesne wspomnienia oświecają nam drogę i wyznaczają nasz kierunek. Legły u podstaw europejskiego projektu, europejskiego pokoju, jedności i wolności. Pod tym względem z zacięciem broniłem Polski i narodu polskiego wobec niedopuszczalnych ataków przypuszczanych na tę pamięć - mówił prezydent Francji.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Frankfurter Allgemeine Zeitung": Macron chce ożywić Trójkąt Weimarski
- Musimy wszyscy spojrzeć historii w twarz, nie próbując jej przeinaczać, maskować czy wykorzystywać dla własnych celów i to właśnie te wspólne wartości legły u podstaw naszego wspólnego projektu europejskiego i to one wzmocnią nasz wspólny europejski projekt - dodał.
Prezydent Francji odniósł się również bezpośrednio do Rosji. - Nie jestem naiwny, ale zdaję sobie sprawę, że w interesie bezpieczeństwa Europy, Francji i Polski jest ustanowienie wymagającego dialogu politycznego z Rosją - powiedział.
Powiązany Artykuł
Jakie relacje Warszawa-Paryż? Francuski ekspert: jest tu pula spraw wagi ciężkiej dla Macrona
Macron: NATO pozostanie niezbędną podstawą naszego bezpieczeństwa
- Ta podróż jest dla mnie okazją do poruszenia kwestii nieporozumień w zakresie francuskiej strategii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, z drugiej strony stosunki francusko-rosyjskie. Dwa bardzo ważne tematy dla państwa kraju, które musimy wyjaśnić. Poruszyliśmy już te kwestie w Londynie podczas grudniowego szczytu NATO - mówił prezydent Francji na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
- Nasze stanowiska niesłusznie są postrzegane jako przeciwne. NATO pozostanie niezbędną podstawą naszego wspólnego bezpieczeństwa - oświadczył Macron.
Francuski prezydent nawiązał do swych słów o "śmierci mózgu" NATO. Na początku listopada Macron w wywiadzie dla tygodnika "The Economist" powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje - jak to określił - śmierć mózgu NATO. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Podał też w wątpliwość wiarygodność zobowiązań sojuszniczych, zgodnie z którymi atak na jednego z sojuszników jest uważany za atak na wszystkich członków NATO.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Szczerski: Andrzej Duda gościem honorowym na obchodach święta narodowego Francji
- W zeszłym roku, przed szczytem w Londynie, powiedziałem, jak bardzo ten Sojusz wydaje mi się chory. Od kiedy jestem prezydentem, nie odbył się jeszcze wcześniej żaden szczyt dotyczący burden sharing, czyli stwierdzenia, co możemy zaproponować bez podejmowania decyzji, więc zaproponowaliśmy sojusz upozycjonowany strategicznie w momencie, kiedy jeden z członków sojuszu zwróci się o pomoc i będzie to uzasadnione - powiedział.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> Müller o wizycie Macrona: będą wspólne deklaracje o charakterze politycznym
- Dla mnie w interesie polskiego bezpieczeństwa jest spojrzenie tej sytuacji w twarz - dodał.
Po spotkaniu z prezydentem Dudą Macron podkreślił, że "Francja jest zaangażowanym partnerem w ramach Sojuszu i w pełni angażuje się w bezpieczeństwo jego wschodniej flanki".
- Chciałbym zaproponować, aby w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego, w którym weźmie udział kanclerz Niemiec Angela Merkel - zapowiedział Emmanuel Macron.
REKLAMA
kstar
REKLAMA