X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To przełom w relacjach polsko-francuskich". Prezydent o wizycie Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 15:04
- Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma dla nas ogromne znaczenie i głęboko wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich - mówił prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Francji w Warszawie.
Audio
  • Prezydenci: Andrzej Duda i Emmanuel Macron o spotkaniu w Warszawie (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda o współpracy gospodarczej z Francją (IAR)
  • Prezydent Emmanuel Macron o NATO i Rosji (IAR)
Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Francji Emmanuel Macron podczas ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Francji Emmanuel Macron podczas ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wizyta prezydenta Francji w Polsce ma ogromne znaczenie
  • Po rozmowie z prezydentem Emmanuelem Macronem w Warszawie prezydent podkreślił, że bardzo się cieszy z wizyty francuskiej delegacji
  • Dodał, że w trakcie wizyty podpisano Program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego dotyczący wielu dziedzin, między innymi współpracy gospodarczej i naukowej
  • W obecności obu prezydentów podpisano też deklarację intencji na rzecz wzmocnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

Przed konferencją szefowie MSZ: Polski - Jacek Czaputowicz i Francji - Jacques-Yves Le-Drian podpisali program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Ponadto minister cyfryzacji Marek Zagórski i Le-Drian podpisali deklarację intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Macron 1200 shutt.jpg
Okazja do poprawy relacji. Emmanuel Macron z wizytą w Polsce

"Przełom w relacjach polsko-francuskich"

- Bardzo cieszymy się z tej dzisiejszej wizyty w Warszawie, w Polsce pana prezydenta i całej delegacji francuskiej, delegacji bardzo szerokiej, w której jest bardzo wielu ministrów, i całe to wydarzenie ma dla nas ogromne znaczenie, a przede wszystkim głęboko w to wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich - powiedział prezydent.

Jako przełom określił podpisanie deklaracji przez szefów MSZ, co - jak dodał - jest wypełnieniem deklaracji o strategicznej współpracy podpisanej w maju 2008 r. Prezydent podkreślał również, że podpisana deklaracja reguluje współpracę w bardzo wielu obszarach, w tym w obszarze militarnym, politycznym, gospodarczym.

deklaracja szefow msz pap 1200.jpg
Strategiczne partnerstwo Polski i Francji. Ministrowie podpisali deklarację

"Francja jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski"

Prezydent poinformował, że jednym z tematów rozmów z Emmenuelem Macronem były kwestie bezpieczeństwa - zarówno militarnego, jak i energetycznego. Andrzej Duda podkreślił przy tym, że kwestii bezpieczeństwa energetycznego nie sposób omawiać w oderwaniu od kwestii ochrony klimatu.

- Wierzę w to głęboko, że ta wizyta pana prezydent i podpisanie tego programu współpracy ma znaczenie przełomowe, ogromnie bym chciał, żeby współpraca pomiędzy Polską a Francją się zacieśniła - oświadczył Andrzej Duda. Zaznaczył, że w dziedzinie badań i rozwoju współpraca polsko-francuska już dziś jest bardzo szeroka.

- Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski. To jest 20 mld euro obrotów handlowych, to już dzisiaj jest duży bilans, ale potencjał w tym zakresie jest nieporównywalnie większy - mówił prezydent.

Andrzej Duda wskazywał, że istnieje obecnie "mnóstwo pól", w których współpraca między Polską a Francją mogłaby się zacieśnić. Jednym z nich, zaznaczył, jest elektromobilność.

"UE będzie musiała nabrać nowego kształtu"

Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Emmanuelem Macronem odniósł się do opuszczenia Wielkiej Brytanii z UE. Jak mówił, Brexit to zupełnie nowa sytuacja dla Unii Europejskiej. Jak dodał w obecnej sytuacji Francja "z całą pewnością stanowi potęgę na skalę europejską". - Ta rola Francji po dokonaniu się Brexitu w UE bez wątpienia ogromnie wzrasta - podkreślił.

Polski prezydent wyraził jednocześnie zadowolenie, że w tym momencie prezydent Francji kieruje do Polski i podpisuje "tę niezwykle ważną deklarację". - Tym samym daje sygnał swojego głębokiego zainteresowania naszą częścią UE i jej sprawami, i w związku z tym również tym w jaki sposób Unia będzie się nadal rozwijać i jaki będzie ten nowy kształt Unii - powiedział Andrzej Duda.

- Nie mamy wątpliwości, że Unia będzie musiała w jakimś sensie nabrać nowego kształtu, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie; że role w UE będą w jakimś sensie musiały zostać poukładane na nowo i ta architektura europejska siłą rzeczy musi ulec w jakimś sensie przebudowie - dodał polski prezydent.

Zastanawiał się jednocześnie jak to zrobić, by było to jak najlepsze dla naszych państw i społeczeństw i "aby UE sama w sobie w przyszłości działała w sposób bardziej wydajny, była atrakcyjna, była Unią, z której nikt już nie będzie chciał wychodzić, dlatego że będzie się po prostu opłacało być członkiem UE".

Emmanuel Macron z wizytą w Polsce - relacja Wojciecha Cegielskiego

mg

Czytaj także

"Czas na europejski renesans", czyli co kryje się za wizją UE według Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 07:25
Spolegliwość wobec Rosji, sceptyczne nastawienie do USA, ściślejsza integracja UE oraz wizja rozwoju Europy różnych prędkości - tak w skrócie wygląda zewnętrzna polityka prowadzona przez Emmanuela Macrona. Francuski prezydent nie szczędził też krytyki wobec Polski, którą od początku swoich rządów traktował z wyższością. Teraz będzie okazja, by to zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: nie oczekuję przełomu po wizycie Macrona w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 12:35
- Wizyta Emmanuela Macrona ma służyć wyjaśnieniu stanowisk w polityce europejskiej. Istotą rzeczy jest to, że Francuzi chcą nas przekonać do swoich racji w stosunkach z Rosją i USA. Przy okazji będą poruszone kwestie gospodarcze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Szymański: zakres wizyty prezydenta Francji bezprecedensowo szeroki

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 13:04
Zakres wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona jest bezprecedensowo szeroki; przyjeżdża tutaj z kilkoma ministrami, będzie okazja do poruszenia wszystkich najważniejszych tematów - powiedział w poniedziałek minister ds. europejskich Konrad Szymański.
rozwiń zwiń