"To przełom w relacjach polsko-francuskich". Prezydent o wizycie Emmanuela Macrona
- Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma dla nas ogromne znaczenie i głęboko wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich - mówił prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Francji w Warszawie.
2020-02-03, 15:04
Posłuchaj
Prezydenci: Andrzej Duda i Emmanuel Macron o spotkaniu w Warszawie (IAR)
Dodaj do playlisty
- Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wizyta prezydenta Francji w Polsce ma ogromne znaczenie
- Po rozmowie z prezydentem Emmanuelem Macronem w Warszawie prezydent podkreślił, że bardzo się cieszy z wizyty francuskiej delegacji
- Dodał, że w trakcie wizyty podpisano Program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego dotyczący wielu dziedzin, między innymi współpracy gospodarczej i naukowej
- W obecności obu prezydentów podpisano też deklarację intencji na rzecz wzmocnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa
Przed konferencją szefowie MSZ: Polski - Jacek Czaputowicz i Francji - Jacques-Yves Le-Drian podpisali program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Ponadto minister cyfryzacji Marek Zagórski i Le-Drian podpisali deklarację intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Powiązany Artykuł
Okazja do poprawy relacji. Emmanuel Macron z wizytą w Polsce
"Przełom w relacjach polsko-francuskich"
- Bardzo cieszymy się z tej dzisiejszej wizyty w Warszawie, w Polsce pana prezydenta i całej delegacji francuskiej, delegacji bardzo szerokiej, w której jest bardzo wielu ministrów, i całe to wydarzenie ma dla nas ogromne znaczenie, a przede wszystkim głęboko w to wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich - powiedział prezydent.
Jako przełom określił podpisanie deklaracji przez szefów MSZ, co - jak dodał - jest wypełnieniem deklaracji o strategicznej współpracy podpisanej w maju 2008 r. Prezydent podkreślał również, że podpisana deklaracja reguluje współpracę w bardzo wielu obszarach, w tym w obszarze militarnym, politycznym, gospodarczym.
Powiązany Artykuł
Strategiczne partnerstwo Polski i Francji. Ministrowie podpisali deklarację
"Francja jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski"
Prezydent poinformował, że jednym z tematów rozmów z Emmenuelem Macronem były kwestie bezpieczeństwa - zarówno militarnego, jak i energetycznego. Andrzej Duda podkreślił przy tym, że kwestii bezpieczeństwa energetycznego nie sposób omawiać w oderwaniu od kwestii ochrony klimatu.
REKLAMA
- Wierzę w to głęboko, że ta wizyta pana prezydent i podpisanie tego programu współpracy ma znaczenie przełomowe, ogromnie bym chciał, żeby współpraca pomiędzy Polską a Francją się zacieśniła - oświadczył Andrzej Duda. Zaznaczył, że w dziedzinie badań i rozwoju współpraca polsko-francuska już dziś jest bardzo szeroka.
- Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski. To jest 20 mld euro obrotów handlowych, to już dzisiaj jest duży bilans, ale potencjał w tym zakresie jest nieporównywalnie większy - mówił prezydent.
Andrzej Duda wskazywał, że istnieje obecnie "mnóstwo pól", w których współpraca między Polską a Francją mogłaby się zacieśnić. Jednym z nich, zaznaczył, jest elektromobilność.
"UE będzie musiała nabrać nowego kształtu"
Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Emmanuelem Macronem odniósł się do opuszczenia Wielkiej Brytanii z UE. Jak mówił, Brexit to zupełnie nowa sytuacja dla Unii Europejskiej. Jak dodał w obecnej sytuacji Francja "z całą pewnością stanowi potęgę na skalę europejską". - Ta rola Francji po dokonaniu się Brexitu w UE bez wątpienia ogromnie wzrasta - podkreślił.
REKLAMA
Polski prezydent wyraził jednocześnie zadowolenie, że w tym momencie prezydent Francji kieruje do Polski i podpisuje "tę niezwykle ważną deklarację". - Tym samym daje sygnał swojego głębokiego zainteresowania naszą częścią UE i jej sprawami, i w związku z tym również tym w jaki sposób Unia będzie się nadal rozwijać i jaki będzie ten nowy kształt Unii - powiedział Andrzej Duda.
- Nie mamy wątpliwości, że Unia będzie musiała w jakimś sensie nabrać nowego kształtu, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie; że role w UE będą w jakimś sensie musiały zostać poukładane na nowo i ta architektura europejska siłą rzeczy musi ulec w jakimś sensie przebudowie - dodał polski prezydent.
Zastanawiał się jednocześnie jak to zrobić, by było to jak najlepsze dla naszych państw i społeczeństw i "aby UE sama w sobie w przyszłości działała w sposób bardziej wydajny, była atrakcyjna, była Unią, z której nikt już nie będzie chciał wychodzić, dlatego że będzie się po prostu opłacało być członkiem UE".
Emmanuel Macron z wizytą w Polsce - relacja Wojciecha Cegielskiego
REKLAMA
mg
REKLAMA