more_horiz
PR24 Portal

Jarosław Gowin: kolejna propozycja w ramach "piątki PiS" będzie bezkosztowa dla budżetu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 10:24
- Powinniśmy się skoncentrować na inwestycjach, czyli drugim silniku rozwoju - powiedział w sobotę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany o kolejną propozycję programową do "piątki PiS". Wicepremier sądzi, że będzie ona bezkosztowa dla budżetu.
Audio
  • Adam Bielan: nasz postulat nie będzie się wiązał z wydatkami (IAR)
Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin
Wicepremier i minister nauki Jarosław GowinFoto: PAP/Grzegorz Momot

- Mogę tylko powiedzieć, że tym razem nie będzie chodziło o kolejny transfer społeczny. To będzie propozycja z innego obszaru – powiedział w RMF FM wicepremier na pytanie o nową propozycję Prawa i Sprawiedliwości, która ma zostać ogłoszona podczas sobotniej konwencji partii.

Dopytywany, czy propozycja będzie bezkosztowa, Jarosław Gowin mówił: "Sądzę, że bezkosztowa". Zaznaczył, że transfery społeczne z nowej "piątki Kaczyńskiego" wyczerpują możliwości budżetowe na ten rok. 

- My teraz – jako państwo – powinniśmy się skoncentrować na tym drugim silniku rozwoju obok konsumpcji. Tym drugim, równie ważnym, (...) są inwestycje - powiedział. Podkreślił, że "potrzebujemy tworzyć warunki do dużo szybszych inwestycji”.

Mówił, że potrzebujemy inwestycji w energetykę, oświatę, naukę. Jak wyjaśnił, że aby one powstały, trzeba upraszczać prawo gospodarcze, usuwać bariery i zwiększać nakłady na nowe technologie.

Również wicemarszałek Senatu Adam Bielan wygłosił w audycji "Śniadanie w Trójce", deklarację, że rozszerzenie "Piątki PiS" nie będzie się wiązało z wydatkami budżetowymi.

PAP nieoficjalnie: rozszerzenie "piątki PiS"

Podczas konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości lider ugrupowania Jarosław Kaczyński rozszerzy tzw. piątkę PiS o kolejną propozycję programową - wynika z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych w partii. "Piątka plus" zostanie przedstawiona w sobotę w Gdańsku.

Konwencja z udziałem prezesa PiS i premiera Mateusza Morawieckiego rozpocznie się o godz. 11. Będzie to kolejna z cyklu konwencji regionalnych partii w trakcie trwającej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

- Podczas wystąpienia w sobotę prezes Kaczyński przedstawi kolejną propozycję programową - powiedział PAP jeden z polityków z kierownictwa PiS. Odmówił jednak doprecyzowania, czego będzie dotyczyła ta propozycja.

Nowe propozycje

Pod koniec lutego prezes Kaczyński i premier Morawiecki na konwencji partii w Warszawie zapowiedzieli nowe propozycje programowe - tzw. nową piątkę PiS. Wśród nich znalazły się: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, a także "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Inny polityk PiS stwierdził, że propozycja, która zostanie przedstawiona w sobotę będzie dotyczyła "bardzo ważnego tematu". - Z badań, które przeprowadziliśmy wynika, że jest to ważny temat dla społeczeństwa, dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że należy go podjąć - mówił polityk.

Wcześniej informację o rozszerzeniu "Piątki PiS" podał portal 300polityka.pl. Według źródeł, na które powołał się portal, szef PiS miał sam – po uzgodnieniach z premierem – zaproponować rozszerzenie swojej "piątki" zaskoczonym sztabowcom. - Prezes bardzo starannie obserwuje przebieg kampanii i zobaczył, że jest jeszcze jedna sprawa, która daje nam wiatr w żagle w zupełnie nieoczekiwanym segmencie elektoratu - powiedział portalowi jeden z polityków PiS.

msze