X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Timmermans nie zajmie się praworządnością? Powodem sprzeciw Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 13:09
"Sueddeutsche Zeitung" uważa za prawdopodobne, że "Frans Timmermans nie dostanie stanowiska wiceprzewodniczącego KE i komisarza ds. praworządności". Zdaniem dziennika, to efekt chęci załagodzenia konfliktów między Brukselą a krajami Europy Środkowo-Wschodniej - w tym krajami Grupy Wyszehradzkiej - przez Ursulę von der Leyen. 
Frans Timmermans
Frans TimmermansFoto: Shutterstock
  • Niemiecka prasa komentuje wizytę Ursuli von der Leyen w Polsce
  • Media zwracają uwagę na serdeczność, z jaką Niemka została przyjęta w Polsce
  • "Tagesspiel": w Europie  trwa dyskusja, komu von der Leyen zawdzięcza wybór
  • "Frankfurter Allgemeine Zeitung": Polska oczekuje rewanżu od nowej szefowej KE
  • "Sueddeutsche Zeitung": prawdopodobne, że Timmermans nie dostanie stanowiska wiceprzewodniczącego KE i komisarza ds. praworządności

Niemiecka prasa, komentując wizytę Ursuli von der Leyen w Warszawie, ocenia, że Polska oczekuje od przyszłej szefowej Komisji Europejskiej wdzięczności za poparcie udzielone jej podczas głosowania w Parlamencie Europejskim. 

polskieradio_dworczyk michal_1200.jpg
Michał Dworczyk: wizyta Ursuli von der Leyen daje nadzieje na partnerskie relacje z KE

Europa Środkowo-Wschodnia znów może pokrzyżować plany F. Timmermansa

"Sueddeutsche Zeitung" zwraca uwagę na wyjątkową serdeczność, z jaką von der Leyen została przyjęta przez Morawieckiego. "Tydzień po wyborze na stanowisko nowej szefowej KE stoi ona przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Musi znaleźć nie tylko doświadczonych współpracowników do własnego biura, ale też zebrać personel Komisji i rozdzielić teki. Będzie do tego potrzebowała wyczucia, wytrwałości i cierpliwości" - uważa monachijski dziennik. 

Jego zdaniem, von der Leyen chce zmniejszyć napięcia między Brukselą a krajami Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z tym gazeta uważa za prawdopodobne, że Timmermans nie dostanie stanowiska wiceprzewodniczącego KE i komisarza ds. praworządności. Jako kandydat jest rozważany "rzeczowy Łotysz" Valdis Dombrovskis. 

>>> [POLSKIE RADIO 24] Ursula Von der Leyen w Warszawie. "Nowy początek"

"Byłoby to całkiem na rękę polskiemu rządowi. Poza tym Morawiecki mógł przypomnieć von der Leyen, że bez 26 głosów europosłów PiS nie zostałaby wybrana. A w nadchodzącej kadencji KE Polska chciałaby dostać stanowisko komisarza ds. energii" - zauważa "Sueddeutsche Zeitung". 

"FAZ": wspólny język zamiast różnic

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" przypomina, że w przeszłości istniało wiele punktów, w których Bruksela i Warszawa się nie zgadzały. Należały do nich m.in. kwestie związane z praworządnością, podziałem migrantów, ochroną klimatu i energetyką. 

"Teraz polski rząd wydaje się liczyć na to, że w przyszłości będzie mniej konfrontacyjnie. Akurat (premier Mateusz) Morawiecki, który jako młody człowiek spędził dużo czasu w Niemczech - m.in. na praktykach w Deutsche Banku - i zna niemiecki, powinien łatwiej znaleźć z von der Leyen wspólny język. Również fakt, że krytykuje ona rosnący import energii z Rosji, budzi w Polsce nadzieje" - pisze "FAZ", dodając, że szef polskiego rządu jest przekonany, iż bez głosów PiS w PE von der Leyen nie zostałaby zatwierdzona na najważniejszym stanowisku w KE. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Kraje UE posłuchały Polski i Węgier". Frans Timmermans rozczarowany, że nie został szefem KE

"W Warszawie panuje zatem wrażenie, że została wyświadczona przysługa. Co prawda chodziło przede wszystkim o zablokowanie kandydatury Fransa Timmermansa, ale teraz oczekuje się rewanżu" - konkluduje "Frankfurter Allgemeine Zeitung". 

Grzecznościowe wizyty Ursuli von der Leyen

Berliński "Tagesspiegel" zwraca z kolei uwagę, że w Europie trwa dyskusja, komu von der Leyen zawdzięcza wybór i czy oraz w jaki sposób powinna się za to odwdzięczyć. 

"Głosowanie było tajne, dlatego nikt nie może stwierdzić z całą pewnością, kto na nią głosował, a kto nie. Dlatego von der Leyen jest uważnie obserwowana podczas swoich pierwszych podróży. Jej wizyty są przede wszystkim grzecznościowe - mają na celu stworzenie atmosfery współpracy. Jednocześnie przyszła szefowa KE ma do omówienia z szefami rządów, którzy stanowią właściwe centrum władzy UE, również pewne kwestie praktyczne" - podkreśla "Tagesspiegel", mając na myśli obsadę stanowisk unijnych komisarzy. 

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: rozmowa z nową szefową KE dot. pozytywnej przyszłości Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 14:50
- Cała nasza rozmowa z panią Ursulą von der Leyen była rozmową o pozytywnej przyszłości dla UE i dla Polski. Zwłaszcza dla Polski, jako jednego z kluczowych państw UE - mówił po spotkaniu z nowo wybraną przewodniczącą Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Szymański: Polska chce większego otwarcia rynku Unii na wymianę usług

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 17:00
Wspólny europejski rynek powinien otworzyć się na wymianę usług - mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Szymański w komentarzu do spotkania Ursuli von der Leyen z Mateuszem Morawieckim. - Premier akcentuje, że nie może być tak, że jedne części rynku są rozwijane, a w usługach mamy stagnację - podkreśił wiceszef MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Lisiecki o wizycie szefowej KE: rola Polski jest większa i bardziej znacząca

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 19:39
Premier spotkał się w Warszawie z przewodniczącą elekt Komisji Europejskiej, której kandydaturę tydzień temu zatwierdził Parlament Europejski. O tej wizycie dyskutowali w studiu radiowej Jedynki politycy: Paweł Lisiecki (PiS), Jarosław Urbaniak (POKO) i Józef Brynkus (Kukiz’15).
rozwiń zwiń