more_horiz
PR24 Portal

Fałszywe dane? Ukraiński sąd zajmie się deklaracją Sławomira Nowaka

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 16:00
Ukraińska Krajowa Agencja Antykorupcyjna złożyła doniesienie do sądu w sprawie deklaracji majątkowej Sławomira Nowaka. Organ podejrzewa polityka o podanie w deklaracji majątkowej za 2017 rok fałszywych danych.
Audio
  • Ukraina: doniesienie do sądu ws. deklaracji majątkowej Sławomira Nowaka. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Sławomir Nowak
Sławomir NowakFoto: EAST NEWS/Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polityk, który w latach 2011-2013 był ministrem transportu w rządzie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełni obowiązki szefa Ukrawtodoru - ukraińskiego odpowiednika naszej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Według ukraińskiej agencji do spraw walki z korupcją, suma, której Sławomir Nowak nie uwzględnił w swojej deklaracji, to 189 tysięcy hrywien, czyli równowartość około 30 tysięcy złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
nowak 1200 pap.jpg
Sławomir Nowak minął się z prawdą? Komisja pokazała pismo

Nieprawdziwe informacje o środkach na koncie?

Agencja przekazała do sądu protokół ze sprawdzenia deklaracji Sławomira Nowaka z 2017 roku. Jak poinformowano, z powtórnego sprawdzenia deklaracji wynika, że były polski minister transportu, a obecnie szef ukraińskiej agencji odpowiedzialnej za budowę dróg złożył nieprawdziwe informacje co do środków posiadanych na kontach bankowych, oraz wartości swojego samochodu. 

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Sławomir Nowak na celowniku służb antykorupcyjnych Ukrainy

Krytyka ze strony prezydenta

Sławomir Nowak pełni funkcję szefa ukraińskiego Ukrawtodoru od 2016 roku. Ma ukraińskie i polskie obywatelstwo.

Działalność Ukrawtodoru i jego kilka tygodni temu ostro skrytykował prezydent Wołodymyr Zełenski, który sugerował, że kierownictwo agencji przywłaszczało środki przeznaczone na budowę dróg. 

msze