X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal

"Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin". Wytyczne Kościoła w związku z epidemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 12:45
W związku z utrudnieniami w odprawianiu liturgii wspólnotowej w kościele z powodu pandemii koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Dekret kongregacji wydany w języku polskim i przekazany przez Biuro Prasowe KEP stanowi, że "Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona msza święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy".

Czytaj więcej
Kosciol biskupi Episkopat F 1200 fot episkopatpl.jpg
"Duchowe przeżycie piątków Wielkiego Postu". Powstała lista transmisji Dróg Krzyżowych

Odnośnie Wielkiego Tygodnia kongregacja zaleca, "aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej".

"Gest umycia nóg powinien być pominięty"

W Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez ludzi.

"Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum" - czytamy w dekrecie.

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. "W modlitwie powszechnej biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia" - podaje dekret.

"Pominięcie procesji"

W czasie Wigilii Paschalnej "przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do orędzia wielkanocnego (exsultet). Potem następuje »liturgia Słowa«. W czasie »liturgii chrzcielnej« należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje »liturgia eucharystyczna«" - podaje Kongregacja.

Czytaj więcej
1200_papież_Franciszek_PAP.jpg
"Z tej sytuacji możemy wyjść tylko razem". Papież apeluje o solidarność

Dekret przewiduje również, że wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski Kościół zwraca uwagę wiernych, że trzeba troszczyć się o innych

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 18:47
Hierarchowie apelują o wykorzystanie obecnego trudnego czasu na budowanie relacji z Bogiem oraz pomoc potrzebującym
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polskie Radio służy społeczeństwu". Transmisja Drogi Krzyżowej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 05:00
Polskie Radio od dziś będzie transmitować nabożeństwo Drogi Krzyżowej z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. - Polskie Radio służy całemu społeczeństwu, także osobom, które potrzebują duchowego wsparcia - zaznaczyła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń