X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Projekt PiS ws. sądów pozytywnie zaopiniowany. Ważne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 06:14
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się za dalszym procedowaniem projektu ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Do propozycji grupy posłów PiS przyjęto pakiet poprawek.
Audio
  • Marcin Warchoł: preambuła ustawy wyjaśnia ducha projektu (IAR)
  • Kamil Bortniczuk o poprawkach do ustawy (IAR)
  • Robert Kropiwnicki: poprawki niczego nie zmieniają, preambuła jest fikcją (IAR)
Posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka
Posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowiekaFoto: PAP/Tomasz Gzell
  • Łącznie zaproponowano koło 100 poprawek do projektu
  • Przyjęte poprawki zwiększyły kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego
  • Wykreślono z kolei przepis mówiący, o odpowiedzialności za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził TK"

Obrady trwały od wczoraj od 19.00. Komisja wyznaczyła też posła sprawozdawcę - Piotra Saka z Solidarnej Polski. Jak wcześniej poinformował przewodniczący komisji poseł PiS Marek Ast - było około 100 poprawek do projektu ustawy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
komisja sejm 1200 pap.jpg
Sejm: burzliwe posiedzenie komisji ws. projektu zmian w ustawach sądowych

Poprawki PiS

Przyjęte poprawki zwiększyły kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. Przewidziano przekazanie Izbie Kontroli Nadzwyczajnej SN kompetencji do "rozpatrywania skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia Sądu Najwyższego" oraz innych sądów, jeśli "niezgodność z prawem polega na podważeniu statusu osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, która wydała orzeczenie w sprawie".

Taką skargę można byłoby wnieść do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN z pominięciem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Schetyna o głosowaniu ws. projektu sądowego: opozycja zawiodła, przepraszam

Wprowadzono też właściwość Izby Dyscyplinarnej SN w zakresie rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Obecnie sprawy te rozpatruje właściwy miejscowo sąd dyscyplinarny, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie wobec sędziego.

Zgodnie z poprawką natomiast w sprawach sędziowskich immunitetów w I instancji Izba Dyscyplinarna miałaby orzekać w składzie jednego sędziego, a w II instancji również Izba Dyscyplinarna, ale w składzie trzech sędziów.

Wykreślony przepis

Jednocześnie wykreślono z projektu przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził TK".

>>>[JEDYNKA] Magdalena Sroka: jesteśmy winni obywatelom spokój w wymiarze sprawiedliwości

W projekcie pozostanie odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów za "działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości"; za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Drugie czytanie projektu noweli ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym autorstwa PiS zaplanowano na dziś na 9.00.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opozycja nieobecna na głosowaniu. Internauci nie zostawili na niej suchej nitki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 22:51
Ze względu na nieobecność części posłów PiS opozycja mogła sprawić, że poselski projekt nowelizacji ustaw sądowych nie byłby głosowany w czwartek na posiedzeniu Sejmu. Tak się jednak nie stało, a to z powodu braku 30 jej reprezentantów na sali plenarnej Sejmu. Nieobecnym mocno dostało się od internautów, a jednym z posłów, którym szczególnie wytknięto absencję, jest Jagna Marczułajtis-Walczak.
rozwiń zwiń