Raw Air: Kamil Stoch pokazał klasę w Lillehammer. Polak liderem Raw Air

2020-03-10, 21:00

Kamil Stoch . Foto: PAP/EPA/GEIR OLSEN

Trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch wygrał wtorkowy konkurs Pucharu Świata w Lillehammer. Polak był trzeci po pierwszej serii, a w drugim skoku osiągnął odległość 139.5 metra, która zapewniła mu końcowy triumf. Pozostałe miejsca na podium zajęli Słoweńcy - Ziga Jelar i Timi Zajc. Polak też objął prowadzenie w klasyfikacji Raw Air.

• Raw Air trwa od 6 do 15 marca. Rywalizacja zakończy się lotami narciarskimi w Vikersund
  • Po skandynawskim cyklu skoczków czekają jeszcze mistrzostwa świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy

W sezonie 2019/2020 skoczkowie rywalizują w 41. edycji Pucharu Świata. Portal PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotował specjalny serwis, w którym można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje związane z wydarzeniami na skoczniach.

PŚ W SKOKACH NARCIARSKICH 2019/2020 - SERWIS SPECJALNY

Do zawodów awansowało sześciu Polaków. W kwalifikacjach najlepszy był Norweg Robin Pedersen, przed Stephanem Leyhe i Robertem Johanssonem.

Po pierwszej serii liderem był Słoweniec Timi Zajc, przed Dawidem Kubackim i Kamilem Stochem. Zawiedli dwaj najlepsi zawodnicy Pucharu Świata, Stefan Kraft (24. miejsce) i wicelider Karl Geiger (22.).

W drugim skoku Stoch nie zostawił rywalom złudzeń - skoczył 139.5 metra i zwyciężył w konkursie.

- Rywalizacja tutaj jest niezwykle wyrównana. Już wczoraj miałem szansę na podium, ale się nie udało. Tym razem miałem więcej szczęścia i wykonałem dobrą robotę, z której jestem zadowolony - powiedział Stoch przed kamerą TVP Sport i dodał. - Druga próba we wtorek to była luxtorpeda.

Za jego plecami uplasowali się Ziga Jelar i Timi Zajc. Pozostali Polacy spadli w klasyfikacji, Dawid Kubacki był ósmy, Piotr Żyła na 26. miejscu, a Maciej Kot na 28.

To było 36. w karierze pucharowe zwycięstwo Stocha. W klasyfikacji wszech czasów zrównał się z czwartym Finem Janne Ahonen. Trzecie miejsce zajmuje Adam Małysz - 39 wygranych. Najwięcej ma Austriak Gregor Schlierenzauer - 53, a 46. odniósł legendarny Fin Matti Nykaenen.

Dopiero 17. miejsce zajął prowadzący w klasyfikacji generalnej PŚ Stefan Kraft. Austriak i tak jednak powiększył przewagę nad drugim Niemcem Karlem Geigerem, bo ten uplasował się na 19. pozycji.

Stoch jest też liderem klasyfikacji Raw Air.