more_horiz
PR24 Portal

Program Domowej Opieki Medycznej będzie obowiązywał w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 15:50
W ramach Programu Domowej Opieki Medycznej każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. Dzięki jego wskazaniom w razie potrzeby do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe. Ponadto, każdy kto posiada własny pulsoksymetr, może włączyć się do programu DOM.
Pulsoksymetr. Zdjęcie ilustracyjne
Pulsoksymetr. Zdjęcie ilustracyjneFoto: New Africa/Shutterstock

- Chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa, byli objęci zdalną opieką medyczną - mówi dr Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Dzięki temu łatwiej będzie można uchwycić moment, gdy dochodzi do pogorszenia parametrów pacjenta i powinien on jak najszybciej trafić do szpitala - dodaje.

szczepionka 1200 shutterstock.jpg
Minister zdrowia o dostępności szczepionek w Polsce: pierwsze dostawy na przełomie stycznia i lutego

Automatycznie do programu Domowej Opieki Medycznej są włączeni pacjenci, którzy ukończyli 55 lat. Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pracownik Poczty Polskiej dostarczy urządzenie do domu. Jeśli pacjent ma mniej niż 55 lat, wtedy, by otrzymać urządzenie:

  • musi wypełnić formularz kontaktowy Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia,
  • zostanie zakwalifikowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który jest zarejestrowany w systemie DOM.

Na czym polega program?

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej podkreśla, że program Domowej Opieki Medycznej zwiększa bezpieczeństwo pacjenta zakażonego, który jest w opiece domowej.

- Chorzy na różne choroby przewlekłe narażeni są na ciężki przebieg choroby. Żeby program dał efekt w postaci zmniejszenia liczby zgonów, musi być powszechny, a nie obejmować tylko grupy ryzyka, dlatego zachęcam do tego, by włączyć się do tego programu - podkreśla prof. Mastalerz-Migas.

Istotą programu jest samodzielny pomiar saturacji oraz tętna przez pacjenta w domu za pomocą pulsoksymetrów oraz pomiar temperatury, zanotowanie liczby oddechów czy objawów chorobowych. Pacjent zakłada na palec pulsoksymetr, a urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu.

Jeśli parametry któregoś z chorych się pogorszą – konsultanci i lekarze pracujący w Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej będą reagować. Pacjent może zostać skierowany wówczas na zdalną konsultację, która odbywa się w formie teleporady z lekarzem. W razie konieczności konsultanci wezwą do pacjenta pogotowie ratunkowe. Za Centrum Kontaktu DOM odpowiada PZU Zdrowie.

Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy pacjentów, którzy ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne. W ramach Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej konsultanci i lekarze PZU Zdrowie realizują działania 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

1200_szczepionka_shutterstock.png
"To ustawa ponad politycznymi podziałami". Prezydent dziękuje premierowi za Fundusz Medyczny

Technologia w służbie pacjenta

Wyniki badań pacjentów są zbierane poprzez system PulsoCare. System jest udostępniony pacjentom jako strona internetowa na komputerze (pulsocare.mz.gov.pl) lub jako aplikacja mobilna na telefonie. Darmowa aplikacja mobilna jest dostępna poprzez platformy Android (Google Play) i iOS (Appstore). Wszyscy pacjenci posiadający dostęp do internetu mogą z niej skorzystać.

W systemie PulsoCare pacjenci wprowadzają wyniki pomiarów z pulsoksymetru i odpowiadają na pytania dotyczące stanu zdrowia. Aplikacja mobilna łączy się z pulsoksymetrem przez Bluetooth i sama pobiera dane o poziomie saturacji i tętnie pacjenta. Dane można również wprowadzić do systemu ręcznie po przeczytaniu ich z ekranu pulsoksymetru.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło program DOM od pilotażu w województwie małopolskim. Trafiło tam około 1,5 tys. pulsoksymetrów. Obecnie program został rozszerzony na całą Polskę. Do wszystkich placówek POZ w kraju została wysłana informacja o programie z prośbą o zgłaszanie się lekarzy i pielęgniarek do systemu. Codziennie odbywają się szkolenia online dla lekarzy z obsługi aplikacji.

Jak prawidłowo korzystać z pulsoksymetru

Pulsoksymetr służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. W tym celu wykorzystuje metodę pulsoksymetrii – mierzy stopień pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal. Jak wyjaśniał kilka dni temu w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia dr Włodzimierz Jakub Siemianowski, poziom saturacji tlenem u zdrowego człowieka wynosi od 98 do 100 procent. Akceptowalny poziom jest do 95, każda wartość poniżej uznawana jest za nieprawidłową. Lekarz dodaje jednak, że należy pamiętać, iż dostępne na rynku urządzenia nie mają wbudowanego alarmu sygnalizującego nieprawidłowy wynik.

- To proste urządzenie, które bardzo dobrze spełnia swoje zadanie - mówi dr Siemianowski. - Ważne, żeby palec był wsunięty do końca urządzenia. W środku urządzenia pali się światełko. Ono musi być na wysokości paznokcia, a ważne jest również, by paznokcie były czyste i niepomalowane, bo lakier może zaburzać odczyt urządzenia. Resort zdrowia przypomina także, że aby pomiary były dokładne, należy m.in. być po kilkuminutowym odpoczynku, a badanie przeprowadzać po umyciu rąk i w pozycji siedzącej - tłumaczy.

Program Domowej Opieki Medycznej ma nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, lecz także odciążyć lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w nadzorze nad pacjentami z COVID-19. Jest bezpłatny i całkowicie finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia.


 

PolskieRadio24.pl/gov.pl/DoS