Zapisy Terroru - dostępne kolejne świadectwa zbrodni
500 zeznań świadków zbrodni okresu okupacji niemieckiej w Radomiu i ziemi radomskiej trafiło dziś do internetowej bazy ZapisyTerroru.pl. W ten sposób wzbogaciły zawierający niemal 3000 podobnych notacji portal przygotowany przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego
2017-10-09, 19:00
75 lat temu, po starciu żołnierzy Armii Krajowej z patrolem żandarmerii, Niemcy przeprowadzili szereg publicznych egzekucji odwetowych. Zginęło kilkadziesiąt osób, w tym wielu pracowników radomskiej Fabryki Broni, w której przed wojną produkowano słynny pistolet "Vis".
- Chcemy uszanować ofiary, przypomnieć o nich, uczyć Polaków, że to nasza własna historia - podkreślała prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przez lata z zeznaniami składanymi przez świadków okupacji przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce mogli zapoznać się jedynie historycy i pasjonaci. Dziś, dzięki platformie ZapisyTerroru.pl są dostępne dla wszystkich za pośrednictwem internetu. Witryna zawiera transkrypcje zeznań oraz interaktywną mapę z zaznaczonymi punktami zawartymi w notacjach. Część zeznań jest przetłumaczona na język angielski.
- Przekładając świadectwa na język angielski umożliwiamy włączenie polskiego doświadczenia do doświadczeń europejskich XX wieku - podkreśla prof. Magdalena Gawin.
REKLAMA
Wszyscy mieszkańcy Radomia znaleźli dziś w swoich skrzynkach pocztowych historyczne widokówki wraz z zaproszeniem, aby w portalu ZapisyTerroru.pl zapoznali się z jedną indywidualną historią z czasów wojny.
REKLAMA