more_horiz
Historia

Odbudowa katedry Notre Dame. Prace wstrzymane z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 13:17
- Konstrukcja katedry Notre Dame w Paryżu jest stabilna - oceniła komisja ds. odbudowy świątyni zniszczonej przez pożar w 2019 r. Nie wiadomo jednak, kiedy wznowiona będzie rekonstrukcja. Od wstrzymania tydzień temu prac trwa na razie jedynie opracowywanie planów.
Katedra Notre Dame po jej pożarze. Zdjęcie ilustracyjne.
Katedra Notre Dame po jej pożarze. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Tatiana Dyuvbanova / Shutterstock

Podczas kontroli konserwatorów, przedstawicieli firm budowlanych oraz kierowników projektów nie udało się ustalić harmonogramu prac rekonstrukcyjnych. Firmy nie chcą narażać swoich pracowników na zakażenie koronawirusem ani na skażenie ołowiem ze spalonego dachu katedry.

franca 1200.jpg
Stan zagrożenia epidemicznego we Francji. Dzikie zwierzęta na ulicach w Hiszpanii

Główny architekt Philippe Villeneuve stwierdził w "Le Figaro", że w obecnej sytuacji ogranicza się do prac w domu nad trójwymiarowym modelem kościoła.

Datki na odbudowę nadal wpływają, lecz pracownicy firm zaangażowanych w prace rekonstrukcyjne na tym etapie zostali wysłani na urlopy w związku z epidemią.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Pożar Notre Dame, brexit, historyczne wydarzenia. Tym żył świat w 2019 roku

Katedra Notre Dame pozostaje pod całodobowym nadzorem, po tym, jak w zeszłym tygodniu na jej teren włamało się dwóch mężczyzn, którzy ukradli kilka kamieni z murów świątyni. Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję.

pkr