Split payment: Sejm pracuje nad wprowadzeniem mechanizmu odwróconej płatności VAT

Sejm rozpoczął pracę nad pakietem rządowych projektów zmian w ustawach podatkowych. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług VAT wprowadza nowe narzędzie - mechanizm podzielonej płatności.

2017-10-11, 15:04

Split payment: Sejm pracuje nad wprowadzeniem mechanizmu odwróconej płatności VAT
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług VAT wprowadza nowe narzędzie - mechanizm podzielonej płatności.Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Przedstawiając uzasadnienie proponowanych rozwiązań wiceminister finansów Paweł Gruza wyjaśnił, że pieniądze trafiałyby oddzielnie na dwa rachunki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Celem zmian ma być uszczelnienie systemu poboru tego podatku oraz zapewnienia większej stabilności wpływów z VAT do budżetu państwa.

Przedstawiając uzasadnienie proponowanych rozwiązań, wiceminister finansów Paweł Gruza wyjaśnił, że pieniądze trafiałyby oddzielnie na dwa rachunki. Na jednym byłaby zapłata za towar lub usługę, na drugim należność VAT. Wyjaśnił, że dzięki temu zostanie wyeliminowane lub przynajmniej utrudnione łatwe okradanie państwa.

REKLAMA

Poseł PO Włodzimierz Nykiel mówił, że wprowadzenie mechanizmu niesie ze sobą pewne zagrożenia. Jego zdaniem, nowe przepisy mogą być wykorzystywane w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami jako element nacisku podczas negocjacji cenowych. Podzielona płatność miałaby być groźbą za brak obniżki ceny.

Na podobne problemy zwrócił uwagę Krzysztof Sitarski z Kukiz'15.

- Generalnie wdrożenie mechanizmu split payment ograniczy płynność finansową podmiotów rozliczających w ten sposób swoje należności. Nie będą one mogły dysponować własnymi środkami zgromadzonymi na wyodrębnionym rachunku VAT (...), generalnie nastąpi ograniczenie swobody dysponowania środkami finansowymi podatnika - mówił. Poseł zarekomendował dalsze prace nad projektem, żeby wyeliminować ewentualne problemy związane z tą regulacją.

REKLAMA

Także reprezentujący Nowoczesną Mirosław Pampuch mówił, że pieniądze otrzymane na poczet należnego VAT nie będą mogły być wykorzystywane przez firmy do bieżących operacji nie związanych z rozliczeniem VAT.

- Tym samym przedsiębiorstwa mogą być zmuszone do poniesienia dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zaciągnięcia kredytu na pokrycie ubytków płynności lub utratą korzyści związanych z zarządzaniem dostępnymi środkami - ocenił. Dodał, że biorąc pod uwagę fakt, że ustawa zmierza do wyeliminowania patologii, klub Nowoczesna opowiada się za kontynuowaniem prac nad zmianami.

Natomiast Genowefa Tokarska z PSL zwróciła uwagę, że zmiana wprowadzi narzędzie, które ma zapewnić lepsze i transparentne rozliczenia i utrudnić wyprowadzanie pieniędzy za granicę. Zwróciła uwagę, że poprzez prowadzenie odrębnego rachunku VAT, podatnik będzie mógł wykazać, że dokonuje rozliczeń VAT-u z należytą starannością.

- Ten argument dla nas ma bardzo duże, decydujące znaczenie, pomimo pewnych ograniczeń w dysponowaniu swoimi środkami przez przedsiębiorców - zaznaczyła.

REKLAMA

Rozwiązanie będzie dobrowolne

Split payment ma obowiązywać tylko w przypadku rozliczeń między przedsiębiorcami. Jego zastosowanie będzie dobrowolne. Decydować o tym będzie nabywca towaru lub usługi, tłumaczył Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton.

- Nabywca będzie mógł dokonać płatności za fakturę w specyficzny sposób, dzieląc tę płatność na kwotę netto i na kwotę podatku VAT. Z tym, że kwota netto będzie wpłacana na rachunek bankowy wskazany przez kontrahenta, wystawcę faktury, natomiast kwota VAT będzie automatycznie przelewana na konto VAT sprzedawcy stworzone przez bank – wyjaśniał rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Jak to działa?

Sprzedawca, który dostanie podzieloną płatność, będzie mógł dowolnie dysponować tylko kwotą netto. Natomiast kwota VAT wpływająca na specjalny rachunek będzie mogła być użyta tylko do zapłaty podatku do urzędu skarbowego albo do zapłaty podatku VAT innemu przedsiębiorcy, od którego coś kupimy.

REKLAMA

- Jeżeli więc ja jestem sprzedawcą i ktoś mi zapłaci na ten rachunek VAT-owski i skorzysta z tego mechanizmu podzielonej płatności, to ja te środki z tego rachunku będę mógł przekazać innemu kontrahentowi, od którego kupuję usługi i towary. Natomiast jest takie ryzyko, że w niektórych przypadkach może dojść do kumulowania VAT na tym rachunku, szczególnie jak np. podatnik VAT-owski w danym okresie dokonuje mniej zakupów, ma mniej tych faktur. Wtedy można dokonać przelewu z rachunku VAT-owskiego na zwykły rachunek rozliczeniowy, ale po złożeniu wniosku do Urzędu Skarbowego, który będzie miał 60 dni na to, żeby zadecydować, czy się zgadza, czy nie – wyjaśniał ekspert.

Uszczelnienie systemu podatkowego ma zwiększyć wpływy do budżetu. W 2019 roku powinny one wynieść 2 miliardy złotych.

Po pierwszym czytaniu posłowie zdecydowali o skierowaniu projektu do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

NRG/IAR/PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej