Jakie nowe ułatwienia dla firm? PARP i MPIT informują o zmianach

2019-05-20, 14:18

Jakie nowe ułatwienia dla firm? PARP i MPIT informują o zmianach
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Rozwiązania prawne i administracyjne ułatwiające funkcjonowanie małych firm - to główny temat konferencji "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany". Konferencję zorganizowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Posłuchaj

Paweł Cybulski: wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz Systemu Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej pomaga przedsiębiorcom unikać kłopotów związanych z działalnością mafii VAT-owskich (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas spotkania wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak mówił, że przyjęta konstytucja biznesu, spowodowała już wiele pozytywnych zmian dla polskich przedsiębiorców. Zapewniał, że rząd pracuje nad kolejnymi probiznesowymi rozwiązaniami. W Sejmie trwają prace nad ustawą dotyczącą prostej spółki akcyjnej - nowej formuły spółki, który obejmie startupy. Z kolei rząd niedawno przyjął projekt ustawy, która ma ograniczyć zatory płatnicze w Polsce. Wkrótce trafi do Sejmu.

Z kolei wiceminister finansów Paweł Cybulski podkreślał, że dzięki wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego przedsiębiorcy są lepiej chronieni przed oszustami. To rozwiązanie - tłumaczył wiceminister - pozwoliło wyeliminować znaczną grupę oszustów z rynku. Dodał, że JPK oraz System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej pomaga przedsiębiorcom unikać kłopotów związanych z działalnością mafii VAT-owskich.

Wiceminister poinformował, że przedsiębiorcy otrzymali propozycję ostrzegania w momencie, kiedy znajdują się w sposób niezawiniony "w karuzeli VAT-owskiej". Paweł Cybulski tłumaczył, że "obecnie przedsiębiorcy nie są w stanie określić z kim mają do czynienia, czy są już są już w karuzeli czy nie, dlatego że te karuzele są coraz bardziej doskonałe i złożone. Administracja podatkowa mając do dyspozycji nowoczesne systemy, jest w stanie stwierdzić, jak to naprawdę wygląda".

Cykl spotkań

Konferencja w Warszawie jest jednym z 20 spotkań z przedsiębiorcami organizowanych w maju i czerwcu przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w większych miastach na temat probiznesowych zmian w prawie.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Polecane

Wróć do strony głównej