Niedziele handlowe w grudniu. Oto dwa warianty rozwiązań dotyczących ograniczeń

- Trwają rozmowy na temat niedziel handlowych w grudniu z pracodawcami, pracownikami i związkami zawodowymi - powiedziała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

2020-11-18, 13:52

Niedziele handlowe w grudniu. Oto dwa warianty rozwiązań dotyczących ograniczeń
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ALBIN MARCINIAK / EAST NEWS

Wiceminister Semeniuk, pytana w Money.pl o to, czy będzie utrzymany zakaz handlu w niedziele w grudniu, powiedziała, że obecnie istnieją dwa warianty rozwiązania tego problemu.

Albo jedna dodatkowa niedziela pracująca, albo wszystkie do końca pandemii

- Jednej wariant zakłada możliwość wprowadzenia jednej dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu, natomiast drugi - rozszerzony – mówi o niedzielach handlowych do końca pandemii - powiedziała.

Dodała, że są prowadzone rozmowy na ten temat z pracodawcami, pracownikami i związkami zawodowymi. Zaznaczyła, że jest za wcześnie, by mówić o tym, jaki wariant zostanie przyjęty.

Grudzień kluczowy dla handlu – to okres przedświąteczny

Minister zaznaczyła, że MRPiT robi wszystko, by gospodarka, z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego, mogła zostać uwolniona w grudniu. Jak podkreśliła, okres przedświąteczny ma duże znaczenie m.in. dla właścicieli sklepów czy biznesów usługowych.

REKLAMA

Jak powiedziała, bardzo optymistyczny wariant zakłada otwarcie sklepów meblarskich tydzień przed 29 listopada, "przygotowywane są również protokoły bezpieczeństwa dla sprzedaży detalicznej".

Zgodnie z ustawą w grudniu dwie niedziele handlowe

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

. .

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej