Europejski Bank Centralny podnosi prognozy dla Europy, od 9 marca zaczyna skup obligacji. Giełdy w górę, euro w dół

Wyższe prognozy wzrostu gospodarczego ogłoszone wczoraj przez szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, oraz gotowość do zakupów obligacji nawet o ujemnym oprocentowaniu,wywołały wzrost cen obligacji peryferii strefy euro, zwyżki na europejskich giełdach oraz osłabienie wspólnej waluty.

2015-03-06, 12:09

Europejski Bank Centralny podnosi prognozy dla Europy, od 9 marca zaczyna skup obligacji. Giełdy w górę, euro w dół

Według analityka mBanku, Szymona Zajkowskiego, w dłuższym terminie luzowanie ze strony ECB powinno dalej w ten sposób oddziaływać na wspomniane klasy aktywów.

EBC nie podnosi stóp, rusza ze skupem obligacji 9 marca

Zgodnie z oczekiwaniami, Europejski Bank Centralny nie zmienił wczoraj parametrów polityki pieniężnej. Doprecyzowane zostały za to szczegóły uruchamianego właśnie rozszerzonego programu skupu aktywów: bank rozpocznie kupowanie obligacji skarbowych 9 marca; łączna skala miesięcznych zakupów to 60 mld euro; program będzie w bazowym scenariuszu realizowany do września 2016 r., ale warunkiem zakończenia będzie „trwałe dostosowanie ścieżki inflacji”.

Ekonomista tłumaczy, na czym polega QE

REKLAMA

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

W trakcie konferencji i w materiałach technicznych rozwiane zostały dwie wątpliwości: Europejski Bank Centralny będzie kupować obligacje z rentownością ujemną, ale nie niższą niż stopa depozytowa (-0,2%); w przypadku braku dostatecznej ilości obligacji, EBC może dokupować zamienniki (w ramach nakreślonych wcześniej).

Draghi optymistycznie patrzy w przyszłość

Jak komentują analitycy mBanku, Na konferencji prasowej prezes Draghi przedstawił dość optymistyczną wizję europejskiej gospodarki. Ożywienie w strefie euro zapuszcza korzenie, a w kolejnych latach ulegnie wzmocnieniu, wsparte przez wprowadzone właśnie dodatkowe instrumenty polityki pieniężnej.

EBC podnosi prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro

W istocie, Draghi nawet odnotował istnienie pozytywnych efektów QE jeszcze przed jego wprowadzeniem w życie. Optymizm EBC znalazł odzwierciedlenie w nowych projekcjach: prognozy wzrostu PKB podniesiono z 1,0% do 1,5% w 2015, z 1,5% do 1,9% w 2016, a prognoza wzrostu na 2017 to 2,1%.

REKLAMA

Przyspieszy również inflacja

W bazowym scenariuszu (uwzględniającym QE i EURUSD na poziomie 1,13) przyspieszyć ma również inflacja: w 2016 wyniesie 1,5% (wcześniej prognozowano 1,3%), a w 2017 – 1,8%. Prognoza inflacji na 2015 została obniżona z 0,7 do 0,0%, ale to żadne zaskoczenie, biorąc pod uwagę punkt startowy i wydarzenia na rynku energii.

Euro traci na wartości

Słowa Mario Draghiego w trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu ECB osłabiły wspólną walutę. Kurs EURUSD na chwilę spadł nawet poniżej 1.10. Złoty umocnił się zarówno do euro jak i do franka. Kurs EURPLN ponownie spadł do 4.13, a CHFPLN do 3.85.

Po słowach Draghiego giełdy w górę

Czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach przebiegały pod znakiem niewielkich wzrostów po komentarzach prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego nt. programu luzowania ilościowego. Entuzjazm ograniczyły słabsze od oczekiwań dane makro z USA.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 38,82 pkt. (0,21 proc.) do 18.135,72 pkt., S&P 500 zyskał 2,51 pkt. (0,12 proc.) i wyniósł 2.101,04 pkt., a Nasdaq Composite zwyżkował o 15,67 pkt. (0,32 proc.) i wyniósł 4.982,81 pkt.

REKLAMA

W Europie w piatek indeksy bliskie 7-letniego maksimum

W Europie na giełdach indeksy notują małe zmiany i są blisko najwyższych poziomów od 7 lat. Po południu zostanie podana informacja z rynku pracy w USA w lutym - podają maklerzy.

W piątek na 14.30 planowana jest publikacja rządowych danych z amerykańskiego rynku pracy w lutym. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy oczekują, że zatrudnienie w USA wzrośnie o 235 tys. nowych miejsc pracy, stopa bezrobocia spadnie do 5,6 proc. z 5,7 proc. w styczniu.
Wynik lepszy od oczekiwań może okazać się silnym argumentem za podwyżką stóp procentowych przez Fed już na czerwcowym posiedzeniu.
Rozpędza się niemiecka lokomotywa
Rano podano już wskaźniki makro z Niemiec, które były powyżej oczekiwań rynkowych.
W Niemczech w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,6 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,0 proc., po korekcie - poinformował urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,5 proc.
Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,5 proc., po korekcie. Tu analitycy oczekiwali spadku o 0,2 proc.

Europejskie koncerny rosną w giełdową siłę

W piątek na giełdach akcje PSA Peugeot Citroen zyskują 3 proc. po komunikacie Euronext NV, że spółka z Francji zastąpi Gemalto NV w benchmakowym indeksie CAC 40 od 23 marca. Gemalto traci za to 3,5 proc.
Banco BPI SA rośnie o 5,9 proc., a Banco Comercial Portugues SA zyskuje 1,9 proc. z powodu informacji dotyczących możliwych fuzji i odrzucenia oferty CaixaBank SA.
Scor SE zyskuje 3,1 proc. po informacji źródła, że Sompo Japan Nipponkoa Holdings Onc. planuje zakup pakietu 15 proc. ubezpieczyciela z Francji.
Spółki z sektora wydobywczego BHP Billiton Ltd. i Rio Tinto Group tracą po ponad 1 proc., a Anglo American spada o 1,8 proc.

PAP, mBank, jk

REKLAMA

/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej