MF: należy opracować wieloletnią politykę dywidendową dla spółek państwowych
Ministerstwo finansów chce z wyprzedzeniem zaplanować, w jakim stopniu spółki Skarbu Państwa będą zasilały budżet. Minister Paweł Szałamacha wystąpił do pozostałych resortów gospodarczych nadzorujących takie firmy z inicjatywą opracowania polityki dywidendowej na lata 2017 - 2019.
2015-12-23, 13:16
W uzasadnieniu zapisano, że dotychczas poziom dywidend, czyli podziału części zysków pomiędzy akcjonariuszy, był co roku ustalany na podstawie wyników finansowych firm.
- Dotychczas poziom dywidend był ustalany corocznie w ustawie budżetowej w oparciu o wyniki firm, potrzeby finansowe kraju, negocjacje między resortami itd. Brakowało strategicznego spojrzenia na wpływy do budżetu państwa z dywidend oraz udziałów w zyskach nadzorowanych przez państwo przedsiębiorstw w ujęciu kilkuletnim - wyjaśnił resort finansów.
"Polityka dywidendowa powinna być uzgodniona raz na kilka lat"
Według ministerstwa taka kilkuletnia polityka powinna zawierać zakładany poziom dywidend odprowadzanych do budżetu (procent zysku, jak i minimalną wartość bezwzględną). W polityce muszą być także uwzględnione realizowane programy inwestycyjne (m.in. instalacje przemysłowe, remonty linii przesyłowych, bloki energetyczne) wraz ze źródłami ich finansowania: kredytami, zasobami własnymi spółek, finansowaniem unijnym, fundusze inwestycyjne spółek zasilane niepobraną dywidendą itd.
- W ocenie Ministra Finansów Pawła Szałamachy polityka dywidendowa uzgodniona na kilka lat pozwoli uniknąć corocznych dyskusji, poprawi komunikację z akcjonariuszami oraz da Spółkom średniookresowy horyzont decyzji inwestycyjnych - napisano w komunikacie.
IAR/PAP, awi
REKLAMA