Brexit na Wall Street: indeksy w dół, pogrom banków

Nowojorskie giełdy zareagowały na wyniki referendum w W. Brytanii bardzo dużymi spadkami indeksów. Ucierpiały zwłaszcza banki, dla których była to najgorsza sesja od 2011 r.

2016-06-25, 10:53

Brexit na Wall Street: indeksy w dół, pogrom banków

Ocenia się, że straty na światowych rynkach akcji sięgają 2 bilionów dolarów.

Indeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia stracił 3,4 proc. i wyniósł 17 399,86 pkt. S&P 500 spadł o 3,6 proc. i wyniósł 2037,30 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 4,12 proc. do 4707,98 pkt.

Mocno traciły też akcje amerykańskich banków. Akcje Citigroup traciły w ciągu dnia ponad 7 proc. Około 5 proc. traciły kursy Goldman Sachs oraz JPMorgan.

Inwestorzy szukali okazji do zakupów akcji defensywnych sektorów. Jako jedyne zyskiwały na wartości spółki użyteczności publicznej, rosły też takie firmy, jak Wal-Mart, którego działalność koncentruje się na rynku amerykańskim oraz firma telekomunikacyjna Verizon.

"Brexit? Wspaniała sprawa!” Donald Trump popiera decyzję Brytyjczyków (napisy)

Źr. STORYFUL/x-news

Silne spadki na nowojorskich giełdach to reakcja na wyniki czwartkowego referendum w sprawie wyjścia przez Wielką Brytanię z Unii Europejskiej.

Rynki finansowe nie były przygotowane na takie wyniki referendum. Główne europejskie giełdy notowały silne wzrosty na poprzednich kilku sesjach na fali spekulacji, że nie dojdzie do Brexitu. Na pozostanie Wielkiej Brytanii wskazywało większość ostatnich sondaży przedreferendalnych.

Na szczęście to nie kryzys z czasów upadku Lehman Brother


„Brexit może wiązać się z znacznym szokiem finansowym. Dobrą widomością jest jednak to, że sytuacja nie przypomina tej z czasu upadku banku Lehman Brothers. Nie mamy do czynienia z kryzysem na rynku międzybankowym, którego rezultatem byłoby nagłe zatrzymanie się światowej gospodarki” - cenił Mohamed El-Erian – główny doradca ekonomiczny w Allianz.


Powiązany Artykuł

brexit pap 1200.jpg
Brexit, dzień po: gorączka złota, tańsze paliwa, 2 bln dol. "wyparowało" z giełd. Specjalna narada w USA



„Obecny szok związany jest z dużymi zmianami instytucjonalnymi. Doprowadzi to do ruchów na rynkach finansowych. Szczególnie duże ruchy możliwe są na akcjach spółek z sektora finansowego” – dodał.

REKLAMA

Przesadzone reakcje?


Część analityków zastanawia się, czy reakcja rynków nie była jednak trochę przesadzona.

"Czas pokaże, czy nie mamy do czynienia z przesadną reakcją. Poważne reakcje inwestorów, z którymi mamy obecnie do czynienia, świadczą o tym, że jest duża niepewność. Rynek analizuje wyniki referendum pod kątem tego, czy w przyszłości nie dojdzie do innych, podobnych ruchów w innych krajach" - powiedział Chris Konstantinos, dyrektor zarządzania międzynarodowym portfelem w Riverfront Investment.

Rating Wielkiej Brytanii w dół?


Trzy główne agencje ratingowe Moody's, S&P 500 oraz Fitch poinformowały, że wynik brytyjskiego referendum będzie miał negatywne konsekwencje dla ratingów kredytowych Wielkiej Brytanii. Obecnie kraj ma najwyższy możliwy rating na poziomie AAA.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej