Giełda w USA: indeks Nasdaq na historycznych szczytach, ale Dow Jones i S&P 500 w dół
Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła historyczny rekord Nasdaq Comp., do czego przyczyniły się zwyżki spółek biotechnologicznych, ale też spadki Dow Jones i S&P 500. Dolar osłabiał się do jena i euro. Ropa naftowa mocno taniała.
2017-01-10, 08:02
Indeks Nasdaq Comp. poszedł w górę na zamknięciu o 0,19 proc. do 5531,8 pkt. Dow Jones Industrial spadł o 0,38 proc. do 19 887,38 pkt., zaś S&P 500 zniżkował o 0,35 proc. do 2268,9 pkt.
Do spadków DJI najmocniej przyczynił się ExxonMobil, zaś do wzrostów DuPont. W S&P 500 nagorzej radził sobie sektor paliwowy, zaś najlepiej informatyczny.
W centrum uwagi rynków znajdują się spekulacje o ścieżce podwyżek stóp procentowych w 2017 r.
W poniedziałek Eric Rosengren, prezes Fed z Bostonu ocenił, iż dopóki w gospodarce USA panuje pełne zatrudnienie, dopóty implikowane przez projekcje Fed 3 podwyżki stóp procentowych w 2017 r. będą właściwym posunięciem.
Oczekiwane są dwie podwyżki stóp proc. w 2017 r.
Rynek przewiduje jednak obecnie jedynie dwie podwyżki stóp proc. w 2017 r. Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w czerwcu wzrosło i wynosi ok. 73 proc. Jest to pierwszy miesiąc, dla którego prawdopodobieństwo to jest wyższe niż 50 proc. Notowania kontraktów wskazują na 33-proc. szansę wzrostu kosztu pieniądza w USA w marcu.
- Ciągle stopniowe, lecz bardziej regularne podnoszenie stopy funduszy federalnych byłoby uzasadnione - wskazał Rosengren. - Normalizacja polityki monetarnej będzie musiała postępować szybciej niż w ubiegłym roku, ale na pewno nie tak szybko jak w ostatnim cyklu zacieśniania, zakończonym w 2004 r. - dodał. Jego zdaniem, na razie jest zbyt wcześnie, by dokonać kolejnej podwyżki, z uwagi na niepewność względem polityki fiskalnej w USA.
Rosengren powiedział, iż tym roku warto byłoby zastanowić się, czy Fed powinien się zdecydować się na redukcję ilości aktywów trzymanych w swoim bilansie. Redukcja miałaby mieć charakter stopniowy i nie powinna mieć dużego wpływu na realne stopy procentowe - dodał.
Stany Zjednoczone nie potrzebują krótkoterminowej stymulacji fiskalnej ze strony Kongresu, gdyż w gospodarce panuje pełen zatrudnienie, a inflacja zbliża się do celu Fed – ocenił w poniedziałek w wywiadzie dla „Financial Times”, John Williams, prezes Fed z San Francisco.
Dodał, że opowiada się za trzema podwyżkami stóp proc. w USA w 2017 r. z uwagi na mocną sytuację na rynku pracy oraz wyższy od oczekiwań wzrost płac, co jego zdaniem znalazło odzwierciedlenie w piątkowych payrolls.
W ocenie Williamsa polityka gospodarcza najbardziej skorzystałaby na działaniu z poziomu federalnego w postaci utrzymywania zrównoważonego deficytu oraz wzmocnienia długoterminowej wydajności środków produkcji.
Efekty spodziewanej stymulacji fiskalnej w USA
Williams powiedział, iż uwzględnia w swoich prognozach efekty spodziewanej stymulacji fiskalnej w USA. Dodał, iż ewentualna stymulacja „nie jest aż tak istotna” dla ścieżki podwyżek w 2017 r.
- Jeżeli gospodarka z jakichś powodów – fiskalnych czy innych będzie rosła szybciej, jeżeli przyrost miejsc pracy i presja inflacyjna przyspieszą, to będziemy podnosić stopy szybciej. Jeżeli gospodarka będzie mieć się gorzej – podwyżki nie będą następować po sobie tak szybko – powiedział.
PAP, awi
REKLAMA