X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Młodzi ludzie nie chcą inwestować ani w obligacje, ani na giełdzie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 13:10
Trzeba budować rodzimy kapitał i zwiększyć skłonność rodaków do oszczędzania - takie zachęty słychać zewsząd. Do oszczędzania jednak coraz mniej kwapią się ludzie młodzi.
Audio
  • O mniejszej skłonności młodych ludzi do inwestowania na rynku kapitałowym mówili w radiowej Jedynce Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker i Izabela Kielczyk, psycholog biznesu (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Od kilku lat kurczy się grono ludzi młodych, korzystających z możliwości, jakie daje rynek kapitałowy.
Od kilku lat kurczy się grono ludzi młodych, korzystających z możliwości, jakie daje rynek kapitałowy.Foto: Glow Images/East News

Od kilku lat kurczy się grono ludzi młodych, korzystających z możliwości, jakie daje rynek kapitałowy, nie interesują ich ani obligacje skarbowe, ani giełda, mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

Roman Przasnyski W ciągu ostatnich lat obserwujemy zjawisko odchodzenia młodych ludzi, w wieku ok. 25 lat, od inwestowania na giełdzie.

- W ciągu ostatnich lat obserwujemy zjawisko odchodzenia młodych ludzi, w wieku ok. 25 lat, od inwestowania na giełdzie. Kilka lat temu, w 2008 – 2009 roku wśród inwestorów indywidualnych ta grupa stanowiła ok. 25 proc. Była więc dość spora, natomiast w ciągu ostatnich lat ona się zmniejszyła do zaledwie 7 proc. Jest to więc duży ubytek – zauważa gość radiowej Jedynki.

Młodzi ludzie mniej chętni do podejmowania ryzyka

2008 i 2009 to były lata szczytu wieloletniej hossy i nawet niewielkie pieniądze ulokowane w akcjach przynosiły spory dochód, więc ludzie, także młodzi, inwestowali.

Odstraszył ich nie tyle późniejszy kryzys, ile marazm panujący na giełdzie w latach 2011 - 2015, uważa Roman Przasnyski. Jego zdaniem właśnie młodych ludzi należałoby przekonywać do długoterminowych form oszczędzania na giełdzie. To trudne, bo zmieniły się postawy młodego pokolenia.

- Nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Badania ankietowe, statystyczne z innych krajów wskazują na podobne zjawiska. Młodzi ludzie są mniej chętni do podejmowania ryzyka. Nie chcą inwestować na giełdzie – zaznacza ekspert. – Wielu młodych ludzi oszczędza jednak, ale na krótszy termin, na kilka – kilkanaście miesięcy. Oszczędzają po to, żeby zaspokoić jakieś swoje potrzeby, wydatki, nie emerytalne, tylko bardziej bieżące – dodaje.

Praca przestała być najważniejsza

Oszczędności mogą powstać z pracy, a ona dla młodych ludzi nie jest najważniejsza, mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu. Potwierdza, że obecnie młode pokolenie w dużej części ma zupełnie inną hierarchię wartości.

Izabela Kielczyk Dla nich już nie jest tak bardzo ważna praca, ile rozwój osobisty, zainteresowań.

- Dla nich już nie jest tak bardzo ważna praca, ile rozwój osobisty, zainteresowań, rodzina, przyjaciele, znajomi. Bardzo często zmieniają pracę. Te osoby chcą też bardzo często wyjechać za granicę i tam spróbować swoich sił. To pokolenie faktycznie bardziej marzy niż realizuje praktyczne zadania. Przyświeca im zasada „tu i teraz”. Nie zastanawiają się, co będzie za 10 lat – wyjaśnia ekspertka.

Zdaniem Izabeli Kielczyk, dzisiejsze dwudziestopięciolatki są pokoleniem, które miało wszystko i jeszcze nie jest w pełni dorosłe. Ale ma też zalety.

- Z drugiej strony to pokolenie nie popada w pracoholizm, tak jak poprzednie pokolenia. Chociaż nie tylko można samym odpoczynkiem żyć – zaznacza rozmówczyni Jedynki.
Być może jest to po prostu kwestia poczekania paru lat, bo właściwie wszystkie ważne decyzje życiowe są dziś podejmowane raczej przez ludzi po 30. niż 20. roku życia.

Na przykład bezpieczne, ale wymagające co najmniej dwóch lat zamrożenia obligacje skarbowe kupują ludzie po pięćdziesiątym roku życia. Młodych nabywców jest poniżej 1 procenta.

Aleksandra Tycner, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe produkty finansowe dla inwestorów indywidualnych pojawią się niedługo na GPW

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 19:03
Od września ubiegłego roku mamy na GPW hossę. Wszystkie wskaźniki ekonomiczne są pozytywne, czyli polska gospodarka jest w na tyle dobrej kondycji, że jest nadzieja na utrzymanie tej tendencji. Dzięki czemu coraz więcej firm będzie mogło korzystać z tego źródła kapitałowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktywność inwestorów na rynkach Grupy GPW rośnie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 14:43
Łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku wyniosła w maju 2017 r. 22,1 mld zł, czyli o 65,7% więcej niż rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wzrosła rok do roku o 73,5%, do poziomu 21,7 mld zł, a średnia dzienna wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń osiągnęła w maju 2017 r. poziom 1 mld zł, o 65,3% wyższy niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy inwestorzy indywidualni coraz starsi

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 17:35
Polscy inwestorzy indywidualny z roku na rok są coraz starsi i przykładają większą wagę do oszczędzania na emeryturę poprzez lokowanie swoich pieniędzy na giełdzie - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.
rozwiń zwiń