W Europie wahania. W kalendarzu makro niewiele danych, za to dużo z Fed i EBC

W zachodniej Europie na giełdach wahania wskaźników. W kalendarzu makro niewiele danych, za to dużo komentarzy z Fed i EBC - informują maklerzy.

2017-06-27, 10:02

W Europie wahania. W kalendarzu makro niewiele danych, za to dużo z Fed i EBC
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: WHYFRAME/Shutterstock.com

We wtorek niewiele jest w kalendarzu danych makro, więc inwestorzy skupią uwagę na komentarzach szefowej Fed Janet Yellen i będą szukać w nich wskazówek co do dalszych zmian w polityce monetarnej Fed.

Yellen od 19.00 weźmie udział w Londynie w rozmowie z Nicholasem Sternem, prezydentem British Academy.

Wcześniej, o 10.05 wypowie się w Sydney prezes Fed z San Francisco John Williams.

O 15.00 inwestorzy poznają wskaźnik S&P CoreLogic CS z rynku nieruchomości w USA w kwietniu, a o 16.00 indeks zaufania amerykańskich konsumentów w czerwcu - publikowany przez Conference Board.

Od 17.00 prezes Fed z Filadelfii Patric Harker wypowie się podczas konferencji w Londynie, a o 23.30 prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari wystąpi w Houghton.

W Sintra, w Portugalii, drugi dzień forum EBC, w udziałem m.in. prezesa EBC Mario Draghi'ego, gubernatora Banku Anglii i szefa Banku Japonii. O godz. 10.00 wystąpi szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, a o 10.30 i 13.00 członkowie zarządu EBC - Benoit Coeuré i Peter Praet.

Analitycy zwracają uwagę, że podatne na spadki mogą być akcje spółek związanych biznesowo z Brazylią.

Michel Temer jako pierwszy urzędujący prezydent Brazylii został formalnie oskarżony o przyjmowanie łapówek. Do procesu szefa państwa raczej jednak nie dojdzie, gdyż partia Temera ma w parlamencie większość pozwalającą zablokować podobne próby.

Aby doszło do procesu szefa państwa zgodę musi wyrazić co najmniej 2/3 deputowanych niższej izby parlamentu, czyli przynajmniej 342 z 513 posłów. W takiej sytuacji Temer zostałby zawieszony w obowiązkach prezydenta na 180 dni.

Szanse na taki rozwój wydarzeń są jednak niewielkie, ponieważ ugrupowanie Temera, Partia Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), jest pewna, że ma większość, dzięki której zablokuje inicjatywę wymierzoną w prezydenta.

Na rynkach finansowych euro zyskuje 0,1 proc. do 1,1197 USD. Japoński jen na plusie o 0,2 proc. - 111,69 za 1 USD, po zniżce w poniedziałek o 0,5 proc. Brytyjski funt mocniejszy o 0,1 proc. po 1,2732 USD.

Złoto drożeje o 0,5 proc. do 1.250,28 USD za uncję. W poniedziałek kruszec stracił na wartości prawie 1 proc.

Na giełdzie paliw w Nowym Jorku ropa WTI zwyżkuje o 0,8 proc. do 43,74 USD za baryłkę. W ciągu ostatnich 3 sesji surowiec zyskał ponad 2 proc.

abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej