Spadki na Wall Street, reforma Obamacare opóźnia się
Spółki z sektora ochrony zdrowia oraz firmy technologiczne ciągnęły we wtorek w dół amerykańskie indeksy. Senat USA odłożył głosowanie nad ustawą, która ma zastąpić Obamacare, co wstrzymuje prace nad kolejnymi reformami Donalda Trumpa, w tym nad zapowiadaną obniżką podatków.
2017-06-28, 08:12
Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,46 proc. do 21.310,66 pkt.
S&P 500 zniżkował o 0,81 proc. do 2.419,38 pkt.
Nasdaq Composite spadł o 1,61 proc. do 6.146,62 pkt.
Ponad 2-proc. spadki zanotował Alphabet, spółka-matka Google. We wtorek Komisja Europejska poinformowała o nałożeniu na koncern 2,4 mld euro kary za nadużywanie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych (faworyzowanie w wynikach wyszukiwania własnego serwisu zakupowego). Google odrzuca oskarżenia i zapowiada możliwość odwołania się od tej decyzji. KE zobowiązała spółkę do zaprzestania niezgodnych z prawem praktyk w ciągu 90 dni albo zostanie na nią nałożona kara w wysokości do 5 proc. średniego dziennego obrotu spółki macierzystej Google'a, Alphabet.
Wśród spadkowiczów znalazły się także m.in. Netflix i AMD, które traciły ponad 4 proc.
Pod kreską znajdował się sektor motoryzacyjny. General Motors obniżył w poniedziałek prognozy sprzedaży samochodów osobowych w USA, a przedstawiciel spółki powiedział na spotkaniu z analitykami, że sytuacja na rynku samochodowym pogarsza się.
Amerykańska giełda od początku roku notuje mocne wzrosty
Amerykańska giełda od początku roku notuje mocne wzrosty. Indeks S&P 500 zyskał w tym okresie już 9 proc.
Przed rosnącą bańką spekulacyjną ostrzegł we wtorek prezes Fed z San Francisco John Williams. Jego zdaniem, inwestorzy wykazują miejscami nadmierną skłonność do ryzyka, a rynek akcji "jedzie na oparach", co stanowi zagrożenie dla gospodarki USA.
Patrick Harker, prezes Fed z Philadelphii powiedział we wtorek, że jego zdaniem ostatnio obserwowane spowolnienie inflacji w USA jest tymczasowe, a kolejna podwyżka kosztu pieniądza w 2017 r. jest zasadna.
Wśród szeregu publikacji statystycznych w tym tygodniu rynki czekają m.in. na piątkowe wskazania inflacji w USA (deflator PCE - preferowana przez Fed miara inflacji). Bazowy deflator PCE zniżkuje już od 3 miesięcy do 1,5 proc. w kwietniu, podczas gdy w II wynosił jeszcze 1,8 proc. W ocenie Fed, spowolnienie inflacji w USA ma charakter przejściowy.
Z danych makro w USA, we wtorek pozytywnie zaskoczył indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board, który wzrósł w czerwcu do 118,9 pkt. ze 117,6 pkt. Oczekiwano 116,0 pkt.
Nieco niższy od prognoz okazał się indeks cen domów S&P/CaseShiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach USA. Wskaźnik wzrósł w kwietniu o 5,67 proc. rdr vs 5,90 proc. konsensusu.
W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,66 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,78 proc., brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,17 proc., a francuski CAC 40 stracił 0,70 proc.
PAP, awi
REKLAMA