Indeksy na europejskich giełdach odrabiają straty

Na giełdach w zachodniej Europie odbicie indeksów po piątkowych spadkach - informują maklerzy.

2017-07-31, 10:50

Indeksy na europejskich giełdach odrabiają straty
Na giełdach wzrosty indeksów. Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Notowaniom giełdowych spółek wydobywczych pomaga wzrost cen ropy naftowej i innych surowców.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i przez chwilę były już na poziomie ponad 50 dolarów za baryłkę, po raz pierwszy od maja. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,90 USD, ale surowiec zdrożał na chwilę do 50,06 USD.

W ubiegłym tygodniu ropa w USA zdrożała o 3,94 USD, czyli 8,6 proc., a w piątek kosztowała na zamknięciu handlu 49,71 USD za baryłkę, najwyżej od 26 maja.

Wyższe są też ceny miedzi - metal na giełdzie LME w Londynie drożeje o ponad 1 proc., a kończący się lipiec będzie najlepszym miesiącem od stycznia dla notowań miedzi.

Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych drożeje o 1,2 proc. i kosztuje 6.400,00 USD za tonę. Taki poziom metal osiągnął też w ub. tygodniu i był on najwyższy od ponad 2 lat.

Na giełdach w Europy akcje HSBC Holdings zwyżkują o 3,7 proc. po publikacji raportu kwartalnego. Skorygowany zysk tej spółki przed opodatkowaniem wyniósł w II kwartale 6 miliardów dolarów, podczas gdy analitycy spodziewali się zysku w wysokości 5,5 mld dolarów.

Sanofi zyskuje 2,1 proc. po zapowiedzi, że w tym roku zysk tej spółki nie spadnie, dzięki wyższemu zapotrzebowaniu na szczepionki i dwa leki na stwardnienie rozsiane.

Dobrze wygląda Heineken - spółka zwyżkuje po podaniu, że w I połowie 2017 r. jej skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 5,9 proc. do 1,81 mld euro, podczas gdy analitycy spodziewali się 1,75 mld euro.

Dane makro z Azji i Europy

Inwestorzy zwracają w poniedziałek uwagę na dane makro z Azji i Europy.

Produkcja przemysłowa w Japonii w czerwcu wzrosła o 1,6 proc. mdm, po spadku o 3,6 proc. w maju - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji mdm o 1,5 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 4,9 proc., po wzroście w V o 6,5 proc. - podał resort gospodarki. Tu spodziewano się wzrostu o 4,8 proc.

W Chinach zaś indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, wyniósł w lipcu 51,4 pkt. wobec 51,7 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,5 pkt.

Z kolei PMI w sektorze usług Chin, wyniósł w lipcu 54,5 pkt. wobec 54,9 pkt. w poprzednim miesiącu. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w czerwcu wzrosła tymczasem o 1,1 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,5 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu wskaźnika o 0,2 proc.

W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,5 proc. - podali statystycy. W V sprzedaż wzrosła o 4,9 proc., po korekcie z +4,8 proc. Teraz oczekiwano wzrostu rdr o 2,7 proc.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej