X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pandemia uaktywniła rynek kapitałowy: w I kwartale wartość debiutów na GPW największa od lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 12:25
Wartość pierwotnych ofert publicznych (IPO) przeprowadzonych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w I kwartale br. wyniosła 1,8 mld zł. To najlepszy początek roku na giełdzie w Warszawie od lat - wskazano w raporcie firmy doradczej PwC. Wśród nowych graczy dominuje - i to nie dziwi w dobie koronawirusa - branża gier, technologiczna oraz e-commerce.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa shutter_o

Autorzy raportu IPO Watch Europe zwrócili uwagę, że w pierwszym kwartale tego roku na giełdzie w Warszawie odnotowano osiem pierwotnych ofert publicznych (IPO) wobec trzech w analogicznym okresie ubiegłego roku.

giełda.jpg
30 lat temu powstała warszawska Giełda Papierów Wartościowych

Swój czas wykorzystują producenci gier, firmy e-commerce oraz branża technologiczna

"Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w pierwszym kwartale (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła aż 1,8 mld zł, z czego 1,7 mld zł (371,8 mln euro) przypadło na IPO producenta gier mobilnych Huuuge Games" - wskazano w informacji prasowej PwC. Był to drugi po Allegro.eu największy debiut na polskiej giełdzie od 2018 r.

Eksperci zwrócili uwagę, że Huuuge Games znalazła się wśród 15 największych IPO w Europie w pierwszym kwartale 2021 r. "Drugim debiutem odnotowanym na rynku głównym było IPO spółki z sektora e-commerce Answear.com, która pozyskała 80,5 mln zł (17,9 mln euro)" - przypomniano. Dodano, że w pierwszym kwartale 2021 r. odnotowano też dwa przejścia z NewConnect na rynek główny warszawskiej giełdy.

"Na Alternatywnym rynku NewConnect niezmiennie dominują spółki z branży technologicznej. Wśród sześciu debiutantów największą ofertę uplasowała spółka Genomtec – wartość oferty wyniosła 8,0 mln zł (1,8 mln euro)" - zaznaczono w raporcie. Zaraz po niej uplasowały się spółki z sektora gier: United Label, Simteract, Incuvo oraz Kool2Play.

Według cytowanego w informacji Bartosza Margola z PwC aktywność na warszawskim parkiecie w ostatnich kwartałach oraz zapowiadane na rok 2021 r. debiuty wskazują, że urodzinowy rok GPW może okazać się jednocześnie czasem powrotu do czołówki europejskich parkietów.

krp 120.jpg
"Giełdę można uznać za ikonę wolnego rynku". Prezydent Andrzej Duda na obchodach 30-lecia GPW

Na wejście na parkiet szykują się kolejne firmy z branży technologicznej

Eksperci PwC przypomnieli, że do KNF trafiły m.in. prospekty emisyjne Emitel, Cavatina Holding, Shoper oraz wracający po przerwanej jesienią ofercie publicznej Canal+ Polska. Ich zdaniem kolejne oferty – zakończona już Captor Therapeutics (spółki z sektora biotechnologii) czy zaplanowane w kwietniu IPO dostawcy rozwiązań komunikacyjnych Vercom – dowodzą dużego zainteresowania inwestorów oraz samych emitentów.

"Parcie" na debiuty giełdowe nie tylko w Warszawie, ale i w całej Europie

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie w pierwszym kwartale br. to 22,6 mld euro. Nie tylko znacząco wzrosła w porównaniu do 1,2 mld euro analogicznego okresu poprzedniego roku, ale przekroczyła wartość ofert przeprowadzonych w całym 2020 r. (20,3 mld euro). Na europejskich parkietach zadebiutowało 86 spółek wobec 16 w pierwszym kwartale 2020 roku.

gpw1.jpg
Dietl: giełdy z miejsc obrotu akcjami stały się spółkami technologicznymi rynku finansowego

Podano, że w sześciu przypadkach wartość IPO przekroczyła barierę 1 mld euro, a największą transakcję w Europie (i trzecią w ujęciu globalnym) w pierwszym kwartale 2021 r. przeprowadziła spółka InPost SA, polski operator paczkomatów, który zadebiutował na giełdzie w Amsterdamie z ofertą o wartości 3,2 mld euro. W trójce największych transakcji w Europie znalazły się również dwie niemieckie spółki Vantage Towers AG oraz AUTO1 Group SE, które przeprowadził IPO o odpowiednio 2,0 mld euro oraz 1,8 mld euro.

"Niekwestionowanym liderem rynku pod względem aktywności IPO pozostaje giełda w Londynie (21 debiutów o łącznej wartości 8,4 mld euro), wyprzedzając Euronext Amsterdam (4 IPO o łącznej wartości 4,7 mld euro)" - zaznaczono.

Raport IPO Watch Europe obejmuje debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Turcji, Serbii i Szwajcarii) i jest publikowany kwartalnie. Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. Został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

PAP, jk

Czytaj także

Warszawska giełda światowym liderem spółek z branży gamedev

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 16:06
Od października 2020 r. GPW jest światowym liderem pod względem liczby notowanych spółek z sektora gamedev, teraz jest ich 58. Jak poinformowano, debiut spółki Huuuge, Inc. w zeszłym tygodniu był największą ofertą firmy z branży gier mobilnych w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie roku giełdowego 2020. Prezes GPW: obroty wzrosły o ponad 50 procent

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 17:00
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl ocenia, że ubiegły rok był udany dla Giełdy i rynku kapitałowego. Prezes spółki mówił o tym podczas uroczystości podsumowania roku giełdowego 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Handelsblatt": warszawska giełda to historia sukcesu. "Kraj przyciąga wielu inwestorów zagranicznych"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 09:00
Warszawski parkiet tętni dziś życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej; w 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc.. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie – zauważa niemiecki dziennik "Handelsblatt".
rozwiń zwiń