Rząd chce wesprzeć rynek kapitałowy i inwestorów. Proponuje m.in. pakiet nowych ulg dla firm

Ulgi podatkowe wspierające wejście polskich firm na giełdę, na inwestowanie przez fundusze VC oraz dla przedsiębiorstw ratujących firmy w słabej kondycji, a także dla inwestorów kupujących akcje - to niektóre rozwiązania wspierające rozwój firm w Polskim Ładzie, o których poinformował szef MF Tadeusz Kościński oraz wiceminister Jan sarnowski.

2021-06-02, 10:32

Rząd chce wesprzeć rynek kapitałowy i inwestorów. Proponuje m.in. pakiet nowych ulg dla firm
Zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r.Foto: Shutterstock

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w środę na spotkaniu prasowym on-line mówił o podatkowym wsparciu ekspansji i rozwoju firm w programie Polski Ład. Przypomniał, że do tej pory przedstawiono część propozycji w Polskim Ładzie, czyli np. reformę klina podatkowego, składkowego.


Posłuchaj

Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił, że ulga na ekspansję firm pozwoli na podwójne odliczenie od dochodu szeregu wydatków związanych z wejściem na inne rynki i sprzedażą produktów za granicę./IAR/. 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Ulgi mają zachęcić polskich przedsiębiorców do inwestowania i większej obecności na zagranicznych rynkach


- Dziś mówimy o kolejnych zmianach, mają one pomóc rozwijać się naszym przedsiębiorcom i zachęcać ich do jeszcze większej obecności na światowych rynkach - tłumaczył Kościński.


Powiązany Artykuł

Marek Dietl 1200.jpg
Dr Dietl: polska gospodarka jest bardzo odporna na zawirowania



Jak wskazał, w nowoczesnym systemie podatkowym,  - A taki właśnie budujemy - muszą znaleźć się rozwiązania promujące inwestycje i ograniczające formalności przy rozliczeniu podatków, mówił minister.

- Tak przekonamy rodzimych przedsiębiorców do inwestowania w swój rozwój, do zdobywania światowych rynków zagranicznych, do lokowania swoich biznesów w naszym kraju - wskazywał.


Zdaniem Kościńskiego, polska gospodarka potrzebuje silnych, rozwijających się firm, globalnych graczy - szczególnie po Covid-19.

REKLAMA


Posłuchaj

Ministerstwo finansów zapowiedziało też między innymi rozszerzenie możliwości skorzystania z estońskiego CITu oraz zniesienie obowiązku rozliczania VATu pomiędzy firmami należącymi do jednego właściciela./IAR/. 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

Ulgi będą wspierać wejście na giełdę, inwestowanie w fundusze

- Proponujemy pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze venture capital i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Dzięki temu przestaniemy tracić kapitał na rzecz innych krajów, gdzie takie preferencje akurat już funkcjonują - powiedział szef MF.

- Jeśli inwestor zainwestuje w debiutanta i przetrzyma jego akcje przez 3 lata, to nie zapłaci podatku od zysku przy sprzedaży. To zwiększy zainteresowanie nowymi firmami po stronie inwestorów – powiedział Sarnowski.

Ulga na ratowanie firm w słabszej kondycji

Jak przekazał, wprowadzona ma też być ulga dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na ratowanie firm w słabej kondycji oraz podatkowa zachęta do zdobywania nowych rynków zbytu.

- Alternatywą będzie estoński CIT. Teraz jest najlepszy moment na skorzystanie z niego, ponieważ to idealne rozwiązanie na popandemiczne odbicie gospodarki, zwłaszcza, że chcemy by był on jeszcze bardziej atrakcyjny - wskazał.

Będzie też wsparcie dla strategicznych inwestorów

- W planach mamy też rozwiązania, których celem jest stworzenie jeszcze bardziej przyjaznego klimatu podatkowego dla strategicznych inwestorów m.in. takiego pokroju jak Elona Muska. Damy takim inwestorom dodatkowe argumenty, które przesądzą o tym, że na miejsce swoich inwestycji wybiorą właśnie Polskę - powiedział Kościński.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej