Dywidendy: 166 krajowych spółek z GPW wypłaci w sumie 16,8 mld zł

2016-09-02, 11:55

Dywidendy: 166 krajowych spółek z GPW wypłaci w sumie 16,8 mld zł
166 krajowych spółek z GPW wypłaci w sumie 16,8 mld zł. Foto: gpw.pl

Blisko 17 miliardów złotych wypłaci 166 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie w formie dywidend za rok 2015.

Posłuchaj

O dywidendach wypłacanych przez spółki notowane na GPW mówił w Polskim Radiu 24: Tomasz Wiśniewski z firmy doradczej KPMG Polska (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Zyskiem z akcjonariuszami dzieli się już niemal 40 procent polskich spółek, głównie są to małe i średnie firmy z sektora prywatnego, spadają dywidendy wypłacane przez spółki z indeksu WIG20, mówi w Polskim Radiu 24 Tomasz Wiśniewski z firmy doradczej KPMG Polska.

- Wiele z tych spółek osiągnęło pewien poziom rozwoju i nie jest już teraz im tak łatwo dalej się rozwijać. Z drugiej strony miejmy świadomość, że znaczna część spółek z indeksu WIG20 jest kontrolowana przez Skarb Państwa i przed nimi stoi wiele wyzwań. Z jednej strony mówimy o potrzebach budżetu, czyli o polityce prorodzinnej, repolonizacji banków. Z drugiej strony mamy konsolidację sektora energetycznego. Więc wydawałoby się, że z jednej strony te dywidendy powinny być, żeby Skarb Państwa był zasilany wpływami z dywidend, z drugiej strony część z tych środków powinna pozostać w spółkach, żeby mogły one realizować swoje plany inwestycyjne – zaznacza ekspert.

W 2002 roku zyskiem z akcjonariuszami dzieliło się zaledwie 19 procent polskich spółek giełdowych, obecnie blisko 40 procent.

To może być dobra inwestycja

Akcje spółek płacących dywidendy mogą być dobrą inwestycją, z myślą o długoterminowym oszczędzaniu.

REKLAMA

- Nie chciałbym zachęcać teraz wszystkich, którzy trzymają pieniądze w bankach, do szturmu na akcje spółek dywidendowych. Aczkolwiek warto zwrócić uwagę na to, że Polacy mają 4-5 razy więcej depozytów ulokowanych na pasywnych aktywach niż w funduszach inwestycyjnych – zauważa Tomasz Wiśniewski. - Oprócz stopy dywidendy, która jest imponująca w przypadku niektórych spółek, musimy pamiętać, że na łączny zwrot z inwestycji składa się zarówno zwrot z dywidendy, jak i wzrost czy spadek wartości akcji, które są notowane na giełdzie. Tutaj niestety indeks spółek dywidendowych za zeszły rok przyniósł straty. Nie patrzmy więc wyłącznie na stopy dywidendy, ale także na jakość spółki, która te dywidendy wypłaca – radzi.


Za rok 2015 średnia stopa dywidendy u nas wynosi 3,3 procent. Jest to poziom zbliżony do tego obserwowanego na giełdzie w Paryżu oraz Londynie i nawet nieco wyższa niż na giełdzie niemieckiej we Frankfurcie.

Sylwia Zadrożna, awi


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej