PiS realizuje obietnice ws. banków. Repolonizacja staje się faktem

Prawo i Sprawiedliwość będąc jeszcze w opozycji deklarowało zwiększenie udziału kapitału krajowego w polskim sektorze bankowym. Dziś pod kontrolą Skarbu Państwa jest Alior Bank, PKO BP, Pekao SA, BOŚ Bank SA, Bank Pocztowy SA, BGK. A kolejne: Getin Noble Bank, Idea Bank, Plus Bank, Bank BPS i SG Bank należą do krajowych inwestorów.  Od ponad roku prawie 54% aktywów banków jest pod kontrolą Skarbu Państwa lub krajowych inwestorów. W roku 2008 tylko 28% kapitałów banków miało krajowy rodowód.

2019-10-04, 11:41

PiS realizuje obietnice ws. banków. Repolonizacja staje się faktem
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Warto pamiętać, że czysto polskim kapitałem dysponuje także 554 banków spółdzielczych. Przed 2015 rokiem kapitał zagraniczny zdecydowanie dominował w polskiej bankowości.W roku 2008 należało do niego 74,3% aktywów sektora bankowego. Jeszcze w 2015 roku udział polskiego kapitału szacowano na 39,60%. Przełomem stało się dopiero wykupienie w marcu 2015 roku 25,25% akcji Alior Banku przez PZU za sumę 1 mld 630 mln PLN. Kolejnym milowym krokiem z 2017 roku był zakup za sumę 10 mld 600 mln PLN przez PZU SA i Polski Fundusz Rozwoju udziałów banku Pekao SA od włoskiej grupy UniCredit. W tym przypadku 20% udziałów Pekao SA kupiło PZU, a kolejne 12,8% Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

mBank kolejną szansą na repolonizację?

Decyzja z września 2019 roku niemieckiego Commerzbanku AG o sprzedaży 70% udziałów mBank, otwiera przed PKO BP możliwość zwiększenia udziału w rynku i wzmocnienie kontroli państwa nad bankowym kapitałem, zgromadzonym nad Wisłą. To może być cenny nabytek, skoro bardzo innowacyjny mBank jest piątym w Polsce bankiem pod względem zgromadzonych aktywów. I choć oficjalnie przedstawiciele PKO BP nie chcą oficjalnie komentować możliwości przejęcia mBanku, to nie oznacza to, że nie biorą pod uwagę  podobnego scenariusza. Drugi po PKO BP największy polski bank - Pekao SA oficjalnie wyraził swoje stanowisko, że nie przewiduje kupna mBanku. Podobną opinię zaprezentował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

O sprawę był pytany premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że on sam jest zwolennikiem tego, by jak najwięcej własności było w polskich rękach, ale podkreślił jednocześnie, że ew. decyzje o przejęciach należą do władz poszczególnych podmiotów, działających na wolnym rynku. Dodał, że wystawione na sprzedaż aktywa trzeba wziąć pod lupę, ale on sam nie ma szczegółowej wiedzy na ten temat. - Zakładam, że różne możliwości są i decyzje ostateczne będą zapadały w przyszłości w odniesieniu do tego, czy jakaś polska instytucja finansowa będzie zainteresowana tym aktywami - mówił szef rządu.

Jaka jest kondycja polskiego sektora bankowego?

Proces fuzji i przejmowania bankowych konkurentów w Polsce, jest częścią ogólnego zjawiska dotyczącego europejskiego sektora bankowego. Od roku 2008 do 2015 liczba banków Starego Kontynentu zmniejszyła się o 25%. Według raportu NBP z września tego roku polskie banki odnotowują spadek wskaźnika rentowności (ROE na poziomie 6,4%), na co wpływa niski poziom stóp procentowych oraz coraz większe koszty związane z liczbą nowych regulacji nakładanych przez UE.  Ale mimo tych obciążeń polski sektor bankowy był w 2018 roku największym w gospodarce płatnikiem podatku CIT w wysokości 5,5 mld złotych rocznie. Warto dodać, że  banki są także płatnikiem do budżetu podatku bankowego na poziomie około 3,8 mld złotych od 2016 roku. Łączne aktywa sektora bankowego wynosiły w październiku 2018 roku 1 bln 800 mld złotych, co stanowiło 90% polskiego PKB. To optymalna proporcja, bo jednym ze źródeł kryzysu światowego z roku 2008, były zachwiane relacje aktywów europejskich banków do PKB na poziomie od 200 do nawet 700% w takich krajach jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Luksemburg.

Brakuje krajowego kapitału

Wciąż jednym z głównych problemów sektora jest pozyskiwanie kapitału na działalność ze źródeł krajowych, co jest konieczne na dokończenie najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych. Te rezerwy tkwią w oszczędnościach Polaków, ale niskie oprocentowanie lokat utrudnia ich pozyskanie. Potrzebne jest  stworzenie wieloletnich, ogólnopolskich programów do oszczędzania na cele zdrowotne, emerytalne, mieszkaniowe i edukacyjne, podobne do Kas Mieszkaniowych działających w Niemczech, Czechach i na Słowacji.

Kiedyś 50, teraz 31 banków

W naszym kraju działa obecnie 31 banków komercyjnych, które od paru lat dają swoim inwestorom coraz mniejsze zyski, co wynika z malejących wskaźników zwrotu z zainwestowanego kapitału. Rekordowy pod względem zysków okazał się rok 2011, gdy sektor banków w Polsce odnotował aż 15,7 mld PLN zysków. Dla przykładu w roku 2016 banki miały 13,9 mld złotych zysku, w 2017 roku 13,6 mld złotych, choć i tak w 2018 roku udało im się wypracować 14,7 mld złotych zysku.

Na poziom zysków banków największy wpływ miało wprowadzenie w styczniu 2016 roku podatku bankowego oraz wciąż rosnące składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Od paru lat systematycznie spada liczba zatrudnionych w bankach, dziś to 109 tysięcy etatów. Od czterech lat zlikwidowano 1500 placówek bankowych.

REKLAMA

Polski sektor bankowy uchodzi za bardzo zaawansowany technologicznie, o czym świadczy uznanie w lutym 2019 roku aplikacji mobilnej IKO banku PKO BP za najnowocześniejszą w światowym rankingu "Retail International Banker", który obejmuje 100 aplikacji banków z całego świata.

Polskie banki są ważną częścią polskiego systemu finansowego uważanego za stabilny o czym świadczą wrześniowe ratingi Polski np. Fitcha, który daje jej pozycję A- z perspektywą stabilną.



PolskieRadio24.pl/PAP/forsal.pl/SW

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej