Spółdzielcy apelują o zmiany w prawie
W Warszawie odbyło się posiedzenie władz "Cooperative Europe" - organizacji zrzeszającej spółdzielców, działającej w ramach Międzynarodowego Związku Spółdzielczego. W Polsce - w ocenie uczestników spotkania - rozwój tego typu działalności, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, jest trudniejszy.
2014-04-02, 20:54
Posłuchaj
Według Alfreda Domagalskiego, prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej, w całej Europie funkcjonuje 135 tys. spółdzielni, które tworzą 5 mln miejsc pracy. - Proces przemian, który przyczynił się do degradacji systemu spółdzielczego w Polsce spowodował, że dziś spółdzielnie wypracowują około 1,5 proc. PKB (średnio w UE to 6 proc.) - mówi. Jego zdaniem udział w tworzeniu PKB na poziomie 6-10 proc. można uznać za w pełni zadowalający.
- W nowym projekcie prawa spółdzielczego podkreślamy niezależność spółdzielni, demokratyczny charakter. Proponujemy zmianę systemu podatkowego. Chcielibyśmy zlikwidować podwójne opodatkowanie. To polega na tym, że najpierw podatek dochodowy od osób prawnych płaci spółdzielnia. Jeśli wypłaci dywidendę dla swoich członków, czyli zwrot z wypracowanej nadwyżki, to ona podlega potem dodatkowemu opodatkowaniu -mówi gość radiowej Jedynki.
- Mamy taką sytuację, że małe podmioty, małe spółki, jeśli nie przekraczają pewnych przychodów, to mogą prowdzić księgowość uproszczoną, a spółdzielnia niezależnie od wielkości musi prowadzić pełną rachunkowość i to powoduje wyższe koszty - dodaje.
Dariusz Kwiatkowski
REKLAMA
REKLAMA