X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zarabiając na wynajmie mieszkania trzeba podzielić się z fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 10:14
Z analiz rynku nieruchomości mieszkalnych wynika, że w 2018 roku utrzyma się, zwłaszcza w największych miastach, duży popyt na rynku lokali na wynajem. Małe mieszkania i kawalerki do wynajęcia są bardzo poszukiwane – zwłaszcza – przez młode pary i studentów.
Utrzymuje się zainteresowanie finasowaniem nabycia nieruchomości kredytem bankowym, ale w maju 2019 r. złożono mniej wniosków niż w tym samym miesiącu zeszłego roku.
Utrzymuje się zainteresowanie finasowaniem nabycia nieruchomości kredytem bankowym, ale w maju 2019 r. złożono mniej wniosków niż w tym samym miesiącu zeszłego roku. Foto: PIXABAY

Bardziej zapobiegliwi, którym pozwalają na to dochody, inwestują pieniądze w kupno mieszkania pod wynajem, wychodząc z założenia, że to korzystniejsza inwestycja aniżeli bankowe lokaty, giełda czy zagraniczne waluty.

Obecnie średnia rentowność wynajmu wynosi 5-6 proc. w skali roku, zaś lokat bankowych około 2 proc. Nawet jedno posiadane na wynajem lokum może być źródłem regularnego i niezłego dochodu.

Jaką formę opodatkowania wybrać

Od dochodu z najmu trzeba jednak zapłacić podatek. Możliwość „uratowania” pieniędzy sprawia jednak, że – jak się szacuje – w Polsce około 70 proc. wynajmujących nie rozlicza się z urzędem skarbowym, albo zaniża kwotę wynajmu sporo przy tym ryzykując.

Wynajmując mieszkanie nalezy wybrać formę rozliczenia się z fiskusem i skalkulować, która nam się bardziej opłaca. Może to być podatek w formie ryczałtu wynoszący 8,5 proc. kwoty widniejącej w umowie najmu.

Na przykład, za wynajęcie mieszkania za 2 tys. złotych miesięcznie urząd skarbowy dostanie 170 złotych. Jeżeli osobie wynajmującej do 2 tys. doliczymy np. 500 złotych miesięcznie za media (prąd, woda, gaz) to w rozliczeniu z fiskusem kwoty tej nie dodajemy.

Wybór ryczałtowej formy opodatkowania należy zgłosić skarbówce do dwudziestego dnia miesiąca następnego po otrzymaniu pieniędzy od najemcy. Również w tym terminie trzeba zapłacić podatek.

Innym sposobem opodatkowania jest zsumowanie kwoty zarobionej na wynajmie z naszymi pozostałymi dochodami i rozliczenie się według obowiązującej skali podatkowej przy składaniu PIT-u.

Co można odliczyć

W tym wypadku, jeśli mieścimy się w pierwszym progu, z otrzymanych za wynajem pieniędzy trzeba będzie oddać państwu 18 proc., a jeśli w drugim – 32 proc. Ułatwieniem jest to, że w tym wariancie rozliczamy się z urzędem skarbowym raz w roku. Podobnie, jak w wariancie pierwszym też możemy odliczyć kwoty opłat za media.

Warto wiedzieć, że odliczeniu podlegają też inne opłaty np. za ubezpieczenie wynajmowanego lokalu, jego malownie, remont oraz podniesienie standardu przez zakup sprzętów – np. nowej kuchni czy mebli.

Katalog ulg jest szerszy, ale wszystkie odliczenia trzeba udokumentować rachunkami. Odliczyć można nawet odsetki od kredytu, jeśli z niego skorzystaliśmy kupując mieszkanie, a potem je wynajmując.

Ten ostatni przykład pokazuje, że zarabiać na wynajmie możemy nabywając lokal na kredyt i spłacając go środkami uzyskanymi z wynajmu.

Adam Kaliński, NRGTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak