Na wnuczka, na policjanta, na inkasenta. „Seniorze nie daj się!" nabrać oszustom

Ponad 50 milionów złotych w ciągu ostatniego roku i ćwierć miliarda złotych w ciągu ostatnich lat stracili seniorzy, którzy padli ofiarą oszustów i metod: „na wnuczka”, „na policjanta” i „na inkasenta”.

2018-06-28, 15:29

Na wnuczka, na policjanta, na inkasenta. „Seniorze nie daj się!" nabrać oszustom
Policja ostrzega, że jej funkcjonariusze nigdy nie zadzwonią i nie poproszą o przekazanie komuś pieniędzy.Foto: PIXABAY

Policja, Straż Miejska i bankowcy rozpoczęli kampanię „Seniorze nie daj się!”. Funkcjonariusze i pracownicy banków mają uczulać osoby starsze na niebezpieczeństwo związane z wyłudzaniem pieniędzy.

Wykorzystują zaufanie

Będą też reagować na próby dokonania przestępstw. „Oszuści działają zazwyczaj tak samo: podszywają się pod znajomych, rodzinę, policjanta, inkasenta, a nawet prokuratora. Opowiadają zmyśloną historię”- powiedział aspirant sztabowy Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. Metody naciągania osób starszych bazują najczęściej na zaufaniu. 

Oszuści pytają swoich rozmówców o oszczędności w domu, w banku. Są tak przekonujący, że potrafią namówić starszą osobę na zaciągniecie kredytu, najczęściej przez kontakt telefoniczny. Seniorzy namawiani są na przekazanie komuś albo pozostawienie w umówionym miejscu gotówki, albo kosztowności.

REKLAMA

Mrozek podkreślił, że policjanci nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji i nie proszą o przekazanie komuś pieniędzy.

Bankowcy też pomogą

W ramach rozpoczętej akcji w warszawskich bankach pojawią się policjanci i strażnicy miejscy. "Na próby wyłudzania pieniędzy od osób starszych będą zwracać uwagę także pracownicy banków"- powiedział Przemysław Barbrich, dyrektor w Związek Banków Polskich.

Pracownicy banków znają wielu, zwłaszcza starszych klientów. Zwykle takie osoby wypłacają lub przelewają niewielkie kwoty na opłaty. Kiedy poproszą jednorazowo o większe pieniądze, pracownik może zapytać: „Dlaczego?”. W przypadku uzasadnionych podejrzeń może zadzwonić na policję.

Patrole miejskich strażników

O zagrożeniu ze strony oszustów będą informować także Strażnicy Miejscy. "Naszym celem jest dotarcie do seniorów z informacją, że każdy może zostać oszukany"- zapowiadziała Marta Bachórz kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawy.

REKLAMA

Patrole strażników pojawią się w parkach i w innych miejscach, gdzie często przebywają seniorzy.

Na potrzeby kampanii opracowano materiały informacyjne. Można je będzie znaleźć między innymi w stołecznej komunikacji. Akcja „Seniorze nie daj się!" ma być prowadzona także w innych miastach.

IAR, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej