Trybunał Obrachunkowy UE za powiązaniem funduszy z praworządnością
Europejski Trybunał Obrachunkowy poparł pomysł powiązania unijnych funduszy z praworządnością, ale zastrzegł, że potrzebne są jasne kryteria. Propozycję uzależnienia wypłat z unijnego budżetu od rządów prawa i niezależności sądownictwa przedstawiła kilka miesięcy temu Komisja Europejska.
2018-07-17, 14:34
W oświadczeniu Trybunału napisano, że jego przedstawiciele są audytorami Unii Europejskiej i pilnują, by pieniądze podatników były wydawane zgodnie z prawem i przy poszanowaniu reguł. Potrzebny jest mechanizm - jak podkreślono - ochrony unijnego budżetu, dlatego Trybunał z zadowoleniem przyjął propozycję powiązania funduszy z praworządnością.
Potrzebne jasne kryteria
Cytowana w oświadczeniu Annemie Turtelboom z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zastrzegła jednak, że zaproponowany mechanizm wymaga poprawy. "Chodzi o to aby istniały jasne i konkretne kryteria na podstawie których można zastosować mechanizm powiązania funduszy z praworządnością" - napisała.
Audytorzy wskazują, że Komisja powinna jasno określić wytyczne na podstawie których będzie dokonywać oceny praworządności, by możliwe było stwierdzenie co stanowi naruszenie rządów prawa. Konieczne też będą określone procedury i zakres stosowania nowych reguł.
Gwarancje dla unijnych programów
Według Europejskiego Trybunału Obrachunkowego powinny być też zabezpieczenia dla beneficjentów unijnych funduszy. Chodzi o gwarancje, że unijne programy będą realizowane przez rządy państw członkowskich.
REKLAMA
Ewentualne wstrzymanie wypłaty funduszy z unijnego budżetu oznaczałoby pokrycie tych pieniędzy z budżetów krajowych.
IAR, ak, NRG
REKLAMA