Polsko-fiński satelita. Dane pomogą w rolnictwie, obronności, rybołówstwie i monitorowaniu klęsk żywiołowych

Pierwszy polsko-fiński komercyjny satelita obserwacyjny ICEYE-X2 w drugiej połowie roku zostanie wystrzelony w kosmos. O wyniesieniu satelity na orbitę okołoziemska poinformowali przedstawiciele firm ICEYE oraz Creotech Instruments S.A.

2018-07-30, 16:01

Polsko-fiński satelita. Dane pomogą w rolnictwie, obronności, rybołówstwie i monitorowaniu klęsk żywiołowych
Elektronikę do polsko-fińskiego satelity wykonali Polacy.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Pierwszy polsko-fiński satelita w drugiej połowie roku poleci w kosmos (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dzięki nowatorskiemu radarowi SAR będzie możliwe obserwowanie Ziemi niezależnie od warunków pogodowych i pory doby. Satelita ma być częścią konstelacji co najmniej 18 satelitów, które będą obrazowały dany obszar Ziemi co 3 godziny. 

Zastosowanie w wielu dziedzinach

Rafał Modrzewski prezes ICEYE wyjaśnił, że dzięki wysokiej częstotliwości obserwacji dane z satelity mogą być wykorzystywane w rolnictwie, obronności, rybołówstwie czy w monitorowaniu katastrof i klęsk żywiołowych np. powodzi.

"Nasza pomoc jest w stanie pokazać jak rozwija się powódź, gdzie należy wzmocnić wały, gdzie należy już ewakuować ludzi, jaki jest obszar pokrycia powodzią, my jesteśmy w stanie dostarczać te dane co trzy godziny" - powiedział Rafał Modrzewski.

REKLAMA

Polska elektronika

Dodał, że satelita jest w stanie zobrazować wodę z dokładnością do trzech metrów. 
Jacek Kosiec prezes Creotech Instruments S.A. wyjaśnia, że elektronikę do satelity wykonali Polacy. Firma będzie też integrowała kolejne satelity z konstelacji. 
Prace nad urządzeniem trwały 3 lata.

Satelita będzie ważył około 85 kilogramów i będzie rozmiaru krzesła. Przedstawiciele obydwu firm podpisali dzisiaj list intencyjny, na mocy którego w ciągu najbliższych 5 lat przeprowadzona zostanie integracja co najmniej 18 satelitów.

ak, NRG

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej