GUS: Polacy kupują coraz więcej
Sprzedaż detaliczna w sierpniu 2018 r. wzrosła o 9,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,9 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Natomiast ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury we wrześniu spadł do 105,4 ze 109,4 w sierpniu.
2018-09-21, 10:48
Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w sierpniu o 6,7 proc. rdr, po wzroście o 7,1 proc. w lipcu.
Dilerzy samochodów zacierają ręce
Najwyższy wzrost sprzedaży detalicznej w sierpniu, wynoszący 11,0 proc., zanotowały przedsiębiorstwa handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami.
Przed rokiem takie firmy zanotowały wzrost sprzedaży sięgający 4,0 proc. liczony w cenach stałych.
Jak informuje GUS, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu tego roku była wyższa niż przed rokiem o 6,7 proc. (wobec wzrostu o 6,9 proc. w sierpniu ubiegłego roku). Natomiast w porównaniu z lipcem miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 1,2 proc.
Z kolei od stycznia do końca sierpnia tego roku wzrost sprzedaży detalicznej, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wyniósł 6,8 proc. wobec wzrostu o 7,1 proc. zanotowanego w 2017 r.
Kto sprzedał więcej?
Według GUS w sierpniu wyższy niż przeciętny wzrost sprzedaży odnotowano w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 7,7 proc.), jak również w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (o 6,9 proc.).
Z danych GUS wynika, ze spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" wysoki wzrost w sierpniu wykazały podmioty z grup: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 15,9 proc.); "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 11,6 proc.) oraz "meble, rtv, agd” (o 9,1 proc.)
Koniunktura gospodarcza
GUS podał także dane dotyczące koniunktury gospodarczej. "Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) we wrześniu 2018 r. wynosi 105,4 i kształtuje się na poziomie niższym wobec notowanego przed miesiącem, ale wyższym niż przed rokiem. Wskaźnik ten od grudnia 2016 r. przyjmuje wartości powyżej średniej długookresowej" - dowiadujemy się z komunikatu Urzędu.
GUS poinformował, że składowe dotyczące budownictwa i usług kształtują się na poziomie zbliżonym do notowanego przed miesiącem, odnosząca się do przetwórstwa przemysłowego – niższym, a do handlu detalicznego – wyższym niż w sierpniu.
"W skali roku wzrosły wartości składowych dla budownictwa i usług, natomiast obniżyła się dla handlu detalicznego. Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są niższe od zgłaszanych przed miesiącem. W skali roku wartości obu składowych wzrosły" - czytamy w komunikacie GUS.
REKLAMA
IAR/PAP, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA