Marnowanie żywności ma zgubny wpływ na klimat

Wyrzucanie jedzenia przyczynia się do globalnej emisji gazów cieplarnianych rzędu 3,49 miliardów ton CO2eq. W Polsce jest ona szacowana na 16,5 miliona ton CO2eq, co stanowi ponad połowę emisji produkowanych przez rolnictwo w naszym kraju.

2018-10-30, 13:55

Marnowanie żywności ma zgubny wpływ na klimat
Marnowanie żywności przyczynia się do zmian klimatu.Foto: Pixabay

Jak powiedział ekspert Koalicji Klimatycznej prof. SGGW Zbigniew Karaczun - bez ograniczenia marnowania żywności nie będzie możliwe powstrzymanie katastrofy klimatycznej. W pierwszej kolejności należy zmniejszyć ilość wyrzucanego pożywienia przez gospodarstwa domowe oraz ograniczyć jego marnowanie w procesie sprzedaży.

Problem lekceważony

Zdaniem eksperta - wytworzenie żywności powoduje nie tylko emisję związaną z produkcją rolną, ale także z przetwórstwem rolno-spożywczym, transportem (zarówno surowców rolnych, jak i produktów spożywczych), pakowaniem i przygotowaniem do sprzedaży.

"Niestety mam wrażenie, że problem ten jest przez rząd lekceważony. Do tej pory nie mamy w Polsce regulacji, które zapobiegałyby marnowaniu jedzenia" – zaznaczył ekspert. 

Ekspert podkreślił, że im bardziej przetworzona żywność, tym wyższy jej ślad węglowy oraz większy wpływ na klimat. Przykładowo, wyrzucenie 1 kg masła powoduje analogiczny poziom emisji gazów cieplarnianych, co zmarnowanie niemal 80 kilogramów jabłek.

REKLAMA

Straty liczone w bilionach

Według danych GUS próg skrajnego ubóstwa w Polsce wynosi 550 złotych dla osoby samotnej, natomiast dla rodziny czteroosobowej sięga 1486 zł, co daje 371,50 zł na członka gospodarstwa domowego. Jednocześnie aż 3,7 mln Polaków przyznaje, że wyrzuca jedzenie codziennie, a prawie 12 mln – raz w tygodniu. Straty z tytułu marnotrawstwa żywności wynoszą około 630 zł/osobę/rok. Oznacza to, że statystyczna, czteroosobowa rodzina traci w Polsce ponad 2 500 złotych w wyniku marnowania i wyrzucania jedzenia rocznie.

Wartość ekonomiczna globalnych strat spowodowanych marnowaniem żywności w 2014 roku wyniosła ponad 2,1 biliona dolarów. Suma tych kosztów odpowiada PKB Francji.

Koalicja Klimatyczna, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej