more_horiz
Gospodarka

Łatwiej będzie kupić ziemię na wsi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 08:22
Rząd przyjął projekt noweli ustawy o obrocie gruntami rolnymi. Nowe przepisy łagodzą te, które do tej pory utrudniały dostęp do zakupu wiejskich gruntów. Przepisom ustawy nie będzie podlegała ziemia na terenie miast.
Audio
  • O przyjętych przez rząd przepisach, które łagodzą obrót gruntami rolnymi - była mowa w radiowej Jedynce w audycji opracowanej przez Marcina Jagiełowicza.
Nowe przepisy mają zliberalizować ustawę o obrocie ziemią na wsi.
Nowe przepisy mają zliberalizować ustawę o obrocie ziemią na wsi.Foto: Pixabay

Jak mówił w radiowej Jedynce szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski - ustawa powstrzymała spekulację na rynku ziemi, ale wymaga zmian, które od początku zakładano.

Dodał, że sami rolnicy wskazywali, że w dotychczasowych przepisach są rozwiązania, które wydają się być nielogiczne.

Jak ocenił minister - chodzi o to, aby ziemia rolnicza pozostawała pod kontrolą państwa, ale - przypomniał - ziemia potrzebna jest dla rozwoju infrastruktury, celów publicznych czy mieszkaniowych.

Według zakładanych zmian teraz ziemię rolną do 1 hektara będzie mógł kupić każdy a nie tylko osoba, która posiada status rolnika indywidualnego. Przepisom ustawy nie będą też podlegały grunty na terenie miast, co może stwarzać większe możliwości dla deweloperów.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak