X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceprezydent Warszawy: procedura przekształceniowa nie zakończy się dla wszystkich w ciągu roku

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:40
Choć grunty pod mieszkaniami zmieniły formę z użytkowania wieczystego na własność, część samorządów radzi, żeby uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste. Ma to pomóc samorządom, ale też mieszkańcom. Termin tej opłaty mija z końcem marca.
Audio
  • Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński powiedział Polskiemu Radiu, że do końca marca mieszkańcy stolicy mogą nie dostać zaświadczenia o możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. (IAR)
  • Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński mówi, że cała procedura przekształcenia użytkowania wieczystego we własność nie zakończy się dla wszystkich w ciągu 12 miesięcy. (IAR)
  • Choć grunty pod mieszkaniami zmieniły formę z użytkowania wieczystego na własność, część samorządów radzi, żeby uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste. Podobne stanowisko ma resort inwestycji i rozwoju, a wiceszef resortu Artur Soboń mówi, że w przypadku opłat mieszkańcy powinni być ostrożni. (IAR)
  • Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń mówi, że nieopłacenie za użytkowanie wieczyste może być problemem, gdy gruntu pod budynkiem nie będzie można przekształcić. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Arcaion/Pixabay

Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński powiedział Polskiemu Radiu, że do końca marca mieszkańcy stolicy nie zdążą przejść procedury, a nawet dostać zaświadczenia o możliwości przekształcenia. Samorząd apeluje do mieszkańców o uregulowanie opłaty za użytkowanie wieczyste tak jak do tej pory.

"Każdą sprawę trzeba zbadać"

Magistrat zaliczy ją później na poczet opłaty przekształceniowej, a mieszkaniec dostanie zwrot nadpłaconej kwoty lub będzie musiał dopłacić mniej. Jeżeli mieszkaniec nie zapłaci, a miasto oceni, że grunt pod jego mieszkaniem nie może być przekształcony, to w przyszłym roku będzie on musiał uiścić podwójną opłatę wraz z odsetkami za tegoroczną.

Jak dodaje przedstawiciel warszawskiego magistratu, cała procedura nie zakończy się dla wszystkich w ciągu 12 miesięcy. Wiceprezydent wyjaśnia, że wypełnienie procedur oznaczałoby, że miasto musiałoby wydawać dziennie około 2 tysięcy zaświadczeń.

Każdą sprawę trzeba zbadać, a najtrudniejsze, zdaniem samorządowców są przypadki, gdy w bloku znajduje się sklep, bądź w mieszkaniu znajduje się siedziba firmy, którą zarejestrował mieszkaniec. Robert Soszyński twierdzi, że takich przypadków są tysiące.

Zapytać samorząd

Wiceminister inwestycji i rozwoju odpowiedzialny za budownictwo Artur Soboń poinformował, że w przypadku opłat mieszkańcy powinni być ostrożni. Ostrożność ta, zdaniem wiceministra polega na zapytaniu samorządu bądź zapłacie użytkowania wieczystego. Opłata ta i tak, według Artura Sobonia będzie zaliczona na tak zwaną opłatę przekształceniową. 

Minister powiedział, że nieopłacenie może być problemem w sytuacji, gdy gruntu pod budynkiem nie będzie można przekształcić.

Według ustawy o przekształceniu tak zwaną opłatę przekształceniową należy uiścić do końca lutego przyszłego roku. Z kolei ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje uregulowanie opłaty za użytkowanie wieczyste do końca marca każdego roku.

Będzie zmiana prawa?

Przepisy na całą procedurę przewidują rok. Resort inwestycji i rozwoju nie wyklucza jednak zmiany prawa.

Według ustawy o przekształceniu tak zwaną opłatę przekształceniową należy uiścić do końca lutego przyszłego roku. Z kolei ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje uregulowanie opłaty za użytkowanie wieczyste do końca marca każdego roku.

IAR, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o bonifikatach: konsekwencje obietnic trzeba ponosić

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 17:11
– Rafał Trzaskowski musiał się zmierzyć z uchwała pozostawionym przez poprzednie władze miasta. Kierując się prawdopodobnie rachunkiem ekonomicznym stwierdził, że bonifikata 60 proc. będzie bardziej optymalna z perspektywy budżetu miasta - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Sposób przekształcenia uzytkowania wieczystego we własność komentował na naszej antenie także mecenas Maciej Górski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiana użytkowania wieczystego na własność: co z miejscami postojowymi?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 20:34
Od 1 stycznia tego roku, 2,5 miliona obywateli, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, stało się ich pełnymi właścicielami. Przekształcenie nastąpiło automatycznie, z mocy ustawy. Wątpliwości jednak wzbudzają garaże, a ściślej biorąc - miejsca postojowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: chcemy, by Polacy jak najszybciej uzyskali prawo własności swoich nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:05
Od blisko trzech tygodni obowiązuje ustawa znosząca użytkowanie wieczyste. Polacy mają teraz pewność, że nieruchomości, które użytkują, są lub będą ich własnością. O procesie uwłaszczeniowym mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym dokładnie polega zniesienie użytkowania wieczystego?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 07:35
Od 1 stycznia zniesione zostało użytkowanie wieczyste. Na czym polega ta reforma i jak można z niej korzystać. Kto i na jakich warunkach objęty jest zmianami w użytkowaniu wieczystym? O tym w audycji "Jakim Prawem?" mówił mec. Przemysław Dziąg z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata za użytkowanie wieczyste: płacimy w tym roku, czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:30
Do 31 marca użytkownicy wieczyści powinni jak co roku zapłacić gminie 1 procent wartości mieszkania czy domu. Ale co z tymi, którzy czekają na zaświadczenie o przekształceniu działki we własność?
rozwiń zwiń