X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Użytkowanie wieczyste lepiej opłacić. Pieniędzy nie stracimy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 14:30
Do 31 marca czekający jeszcze na zaświadczenie o przekształceniu użytkownicy wieczyści powinni zapłacić coroczną opłatę za użytkowanie. W ten sposób nie narażą się na kary ze strony gminy - przypomina wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.
Audio
  • O wątpliwościach związanych z tzw. ustawą przekształceniową - była mowa w radiowej Jedynce w audycji opracowanej przez Marcina Jagiełowicza.
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Ustawa przekształceniowa dotyczy też działek zabudowanych na cele mieszkaniowe. Przekształcenie obejmie jednak firmy prowadzone w mieszkaniach. Jak w każdym przypadku będzie polegało na spłacie 20 procent wartości nieruchomości rozłożonych na 20 rat.

Co w przypadku firm?


Jeśli chodzi o firmy - pozostałe 80 procent, które pokrywa Skarb Państwa albo samorząd, jest traktowane przez unijne przepisy jako pomoc publiczna.

- Do 31 marca przedsiębiorcy powinni złożyć oświadczenie by uniknąć potężnych kosztów - mówił w radiowej Jedynce Konrad Płochocki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

- Ustawa przewidziała wysokie bonifikaty, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na spłatę wszystkich rat w pierwszym roku obowiązywania ustawy. Z bonifikaty nie skorzystają jednak przedsiębiorcy - dodał Konrad Płochocki.

Część gruntów bez statusu

Aby otrzymać najwyższą bonifikatę trzeba przekształcić się jeszcze w tym roku. Tymczasem samorządy zgłaszają, że mogą mieć problem z wydaniem wszystkich zaświadczeń w 2019 roku. Ministerstwo uspokaja, że w takich sytuacjach nikt nie zostanie skrzywdzony.

Wyzwaniem są też spółdzielnie, których działki nie mają uregulowanego statusu. Może być ich nawet 100 tysięcy. Problem dotyczy głównie Warszawy.

- Szukamy rozwiązania - powiedział Artur Soboń.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

Czytaj także

Zamiana użytkowania wieczystego na własność: co z miejscami postojowymi?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 20:34
Od 1 stycznia tego roku, 2,5 miliona obywateli, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, stało się ich pełnymi właścicielami. Przekształcenie nastąpiło automatycznie, z mocy ustawy. Wątpliwości jednak wzbudzają garaże, a ściślej biorąc - miejsca postojowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: chcemy, by Polacy jak najszybciej uzyskali prawo własności swoich nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:05
Od blisko trzech tygodni obowiązuje ustawa znosząca użytkowanie wieczyste. Polacy mają teraz pewność, że nieruchomości, które użytkują, są lub będą ich własnością. O procesie uwłaszczeniowym mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata za użytkowanie wieczyste: płacimy w tym roku, czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:30
Do 31 marca użytkownicy wieczyści powinni jak co roku zapłacić gminie 1 procent wartości mieszkania czy domu. Ale co z tymi, którzy czekają na zaświadczenie o przekształceniu działki we własność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie we własność mieszkania, w którym działa firma. Co trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 12:50
Tylko do końca tygodnia można złożyć oświadczenie o wycofaniu się z pomocy publicznej. Chodzi o przekształcenie we własność na przykład mieszkania, w którym zarejestrowana jest firma. W innym przypadku będzie trzeba oddać ogromną część wartości mieszkania, traktowaną jako pomoc publicza - a to może oznaczać poważne finansowe tarapaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowa bonifikata przekształceniowa w Łomży

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 18:40
Bonifikata przy przekształcaniu wieczystego użytkowania gruntu we własność na działkach miasta i Skarbu Państwa w Łomży wyniesie 99,9 proc. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał zarządzenie zrównujące tę bonifikatę na obu rodzajach gruntów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie prostsza procedura przekształceniowa. Ustawa do zmiany

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 12:10
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. 
rozwiń zwiń