Ekonomiści o zmianie czasu: nie ma już znaczenia dla gospodarki

W tym roku na czas letni przeszliśmy w nocy z soboty na niedzielę. Tymczasem prawie 80 procent Polaków opowiada się za odejściem od zmiany czasu. Ekonomiści też nie mają wątpliwości - zmiana czasu nie ma już znaczenia dla gospodarki.

2019-03-31, 08:34

Ekonomiści o zmianie czasu: nie ma już znaczenia dla gospodarki
W tym roku na czas letni przechodzimy już w nocy z soboty na niedzielę. Tymczasem prawie 80 procent Polaków opowiada się za odejściem od zmiany czasu.Foto: pixabay

Posłuchaj

Dlaczego zmiana czau nie ma już ekonomicznego znaczenia - o tym w radiowej jedynce./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

W tym tygodniu Parlament Europejski opowiedział się za zakończeniem od 2021 roku praktyki przesuwania zegarów o godzinę ,wiosną i jesienią. Państwa mają same decydować, w jakiej strefie chcą pozostać.

Odejścia od przesuwania co pół roku zegarków o godzinę chce praktycznie cała Unia Europejska. Od zwykłych obywateli poprzez stowarzyszenia, związki zawodowe po przedsiębiorców.

Ekonomiści: zmiana czasu nie ma już ekonomicznego znaczenia

− Ekonomicznego uzasadnienia zmiana czasu dziś rzeczywiście nie ma - mówi dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jak wyjaśnia, o ile wiele lat temu – oszczędność energii czy pracy człowieka były ważne, o tyle dzisiaj gdy żyjemy w zupełnie innych systemach pracy i zarządzania, kwestia oświetlenia nie jest już wiążąca.

REKLAMA

− Natomiast to co dla nas dzisiaj jest najważniejsze, to nasz dobrostan jako ludzi – mówi gość radiowej Jedynki.

Polscy przedsiębiorcy opowiadają się za rezygnacją ze zmiany czasu

Polscy przedsiębiorcy w zdecydowanej większości opowiedzieli się za rezygnacją ze zmiany czasu.

Odejście od zmian czasu korzystne dla kolei, rolnictwa

A kto powinien skorzystać na tej rezygnacji - odpowiada Konrad Makarewicz z Departamentu Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak wymienia, na liście chętnych do rezygnacji znajdują się na pewno koleje, które ponoszą koszty związane ze zmianą czasu, wynikającymi chociażby z koniecznych postojów pociągów.

REKLAMA

− Niekorzystne skutki zmiany czasu odczuwają również rolnicy, gdyż jest to związane ze zmianą rytmu dobowego zwierząt – mówi Konrad Makarewicz.

− Dla Głównego Urzędu Miar stosowanie czasu letniego czy zimowego nie będzie żadnym problemem - mówi metrolog, Maciej Gruszczyński z Głównego Urzędu Miar.

Jak tłumaczy, przypisanie danej godziny do momentu czasu, który generują zegary atomowe, traktuje się technicznie.

− Dla nas nie będzie żadnego problemu jeśli będziemy stosowali czas letni czy zimowy. Jesteśmy obiektywni wobec zmiany czasu – mówi Maciej Gruszczyński.

REKLAMA

W Unii są trzy strefy czasowe

Dzisiaj Unia Europejska to co najmniej trzy strefy czasowe.

− Czy Polska i Hiszpania będąc w tej samej radzą sobie identycznie z problemem czasu - pyta  dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach  przedstawiając Europę jako wielką szachownicę.

Jak dodaje, stosowanie różnych czasów w leżących obok siebie państwach rodzi zawsze bardzo duże problemy logistyczne i prowadzi do zamieszania. Stąd opowiada się, aby zdecydowana większość krajów Unii uznała jeden z tych czasów za obowiązujący.

− Prawdopodobnie będzie to czas letni – mówi dr Bartłomiej Gabryś.

REKLAMA

Za pozostawieniem czasu letniego opowiada się ponad 74 procent Polaków. Obecnie zmiana czasu  z zimowego na letni obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce - od 1977 roku.

Pierwotnym powodem, dla którego zaczęto rozważać wprowadzenie czasu letniego, była właśnie oszczędność energii elektrycznej i paliw służących do jej produkcji.

Aleksandra Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej