X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekonomiści o zmianie czasu: nie ma już znaczenia dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 08:34
W tym roku na czas letni przeszliśmy w nocy z soboty na niedzielę. Tymczasem prawie 80 procent Polaków opowiada się za odejściem od zmiany czasu. Ekonomiści też nie mają wątpliwości - zmiana czasu nie ma już znaczenia dla gospodarki.
Audio
  • Dlaczego zmiana czau nie ma już ekonomicznego znaczenia - o tym w radiowej jedynce./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W tym roku na czas letni przechodzimy już w nocy z soboty na niedzielę. Tymczasem prawie 80 procent Polaków opowiada się za odejściem od zmiany czasu.
W tym roku na czas letni przechodzimy już w nocy z soboty na niedzielę. Tymczasem prawie 80 procent Polaków opowiada się za odejściem od zmiany czasu.Foto: pixabay

W tym tygodniu Parlament Europejski opowiedział się za zakończeniem od 2021 roku praktyki przesuwania zegarów o godzinę ,wiosną i jesienią. Państwa mają same decydować, w jakiej strefie chcą pozostać.

Odejścia od przesuwania co pół roku zegarków o godzinę chce praktycznie cała Unia Europejska. Od zwykłych obywateli poprzez stowarzyszenia, związki zawodowe po przedsiębiorców.

Ekonomiści: zmiana czasu nie ma już ekonomicznego znaczenia

− Ekonomicznego uzasadnienia zmiana czasu dziś rzeczywiście nie ma - mówi dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jak wyjaśnia, o ile wiele lat temu – oszczędność energii czy pracy człowieka były ważne, o tyle dzisiaj gdy żyjemy w zupełnie innych systemach pracy i zarządzania, kwestia oświetlenia nie jest już wiążąca.

− Natomiast to co dla nas dzisiaj jest najważniejsze, to nasz dobrostan jako ludzi – mówi gość radiowej Jedynki.

Polscy przedsiębiorcy opowiadają się za rezygnacją ze zmiany czasu

Polscy przedsiębiorcy w zdecydowanej większości opowiedzieli się za rezygnacją ze zmiany czasu.

Odejście od zmian czasu korzystne dla kolei, rolnictwa

A kto powinien skorzystać na tej rezygnacji - odpowiada Konrad Makarewicz z Departamentu Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak wymienia, na liście chętnych do rezygnacji znajdują się na pewno koleje, które ponoszą koszty związane ze zmianą czasu, wynikającymi chociażby z koniecznych postojów pociągów.

− Niekorzystne skutki zmiany czasu odczuwają również rolnicy, gdyż jest to związane ze zmianą rytmu dobowego zwierząt – mówi Konrad Makarewicz.

− Dla Głównego Urzędu Miar stosowanie czasu letniego czy zimowego nie będzie żadnym problemem - mówi metrolog, Maciej Gruszczyński z Głównego Urzędu Miar.

Jak tłumaczy, przypisanie danej godziny do momentu czasu, który generują zegary atomowe, traktuje się technicznie.

− Dla nas nie będzie żadnego problemu jeśli będziemy stosowali czas letni czy zimowy. Jesteśmy obiektywni wobec zmiany czasu – mówi Maciej Gruszczyński.

W Unii są trzy strefy czasowe

Dzisiaj Unia Europejska to co najmniej trzy strefy czasowe.

− Czy Polska i Hiszpania będąc w tej samej radzą sobie identycznie z problemem czasu - pyta  dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach  przedstawiając Europę jako wielką szachownicę.

Jak dodaje, stosowanie różnych czasów w leżących obok siebie państwach rodzi zawsze bardzo duże problemy logistyczne i prowadzi do zamieszania. Stąd opowiada się, aby zdecydowana większość krajów Unii uznała jeden z tych czasów za obowiązujący.

− Prawdopodobnie będzie to czas letni – mówi dr Bartłomiej Gabryś.

Za pozostawieniem czasu letniego opowiada się ponad 74 procent Polaków. Obecnie zmiana czasu  z zimowego na letni obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce - od 1977 roku.

Pierwotnym powodem, dla którego zaczęto rozważać wprowadzenie czasu letniego, była właśnie oszczędność energii elektrycznej i paliw służących do jej produkcji.

Aleksandra Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak