X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Lepsza ochrona konsumenta na wypadek bankructwa dewelopera. Rząd przyjął projekt nowych przepisów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 16:15
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stworzył system ochrony nabywców mieszkań deweloperskich. Projekt nowej ustawy przyjął komitet ekonomiczny Rady Ministrów. 
Audio
  • O projekcie powołania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który miałby wzmocnić pozycję klientów mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym, była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Tomasza Matusiaka.
Program Mieszkanie Plus rozwija się zarówno w małych jak i w dużych miastach.
Program Mieszkanie Plus rozwija się zarówno w małych jak i w dużych miastach.Foto: Serghei Starus/Shutterstock.com

Urząd proponuje powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, wzorowanego na Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, do którego składki wpłacaliby wszyscy deweloperzy.

- Dziś ryzyko niepowodzenia dewelopera ponoszą konsumenci. Stworzony przez nas system ochrony nabywców mieszkań deweloperskich pozwoli im spać spokojnie - mówiła w radiowej Jedynce wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.

Deweloper będzie zobowiązany odprowadzić składkę na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny od każdej wpłaty podkreśla Dorota Karczewska. 

Składki będą przechowywane na odrębnych subkontach i przesyłane do Funduszu za pośrednictwem banku.

- Obecna ustawa deweloperska przewiduje cztery rodzaje zabezpieczeń dla klientów - przypomniała Joanna Lebiedź z agencji Lebiedź Nieruchomości.

W jej opinii - składki deweloperskie wpłyną na ostateczną cenę mieszkań.

Projekt UOKiK przewiduje stworzenie całościowego systemu ochrony konsumenta i bezpiecznego rynku deweloperskiego.

Nowe przepisy mogą zostać uchwalone jeszcze w tej kadencji sejmu. Ustawa ma wejść w życie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia. Jeśli zostanie uchwalona w tej kadencji, może zacząć obowiązywać w przyszłym roku.

Tomasz Matusiak, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na tle Europy wzrost cen mieszkań w Polsce umiarkowany

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 10:08
Polska notuje jeden z najniższych wzrostów cen nieruchomości w Unii Europejskiej, na poziomie 4 proc. – zauważa dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. Jego zdaniem to bardzo dobra wiadomość dla Polaków, bo podnosi poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom w mieszkaniówce. Zdrożało prawie wszystko co potrzebne do budowy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 10:01
W 2018 roku wzrosły ceny większości materiałów budowlanych - podała Grupa PSB. Najbardziej zdrożały płyty OSB - o blisko 28 proc., oraz materiały do budowy ścian i kominów - o 13,5 proc. Za cement i wapno płacono o 4,1 proc. więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec mieszkaniowego boomu? Nie tak szybko

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 16:02
Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje dotyczące wyników budownictwa mieszkaniowego w 2018 roku. Łącznie deweloperzy oddali do użytkowania 111 550 mieszkań.
rozwiń zwiń