X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Dobre informacje dla frankowiczów. Luksemburg po ich stronie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 09:20
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu przedstawił niedawno opinię w sprawie pytań dotyczących konsekwencji unieważnienia klauzul w umowie kredytu we frankach szwajcarskich.
Audio
  • Co oznacza dla frankowiczów niedawny wyrok TSUE w Luksemburgu? Więcej na ten temat w audycji Tomasza Matusiaka w radiowej Jedynce.
Frank szwajcarski.
Frank szwajcarski.Foto: Wikimedia Commons, Piotr Brichacek (Briho)

- To bardzo ważne stanowisko - ocenił w radiowej Jedynce Marcin Jaworski z biura Rzecznika Finansowego.

Według decyzji sąd nie może uznać umowy o kredyt frankowy za nieważną wbrew interesowi konsumenta. Wydane przez Trybunał stanowisko jest zgodne z tym reprezentowanym przez rzecznika finansowego.

- Zdaniem Jerzego Bańki - wiceprezesa Związku Banków Polskich - opinia rzecznika TSUE była spodziewana, ale nie odpowiada na wszystkie wątpliwości, bowiem sprawą kluczową jest to, czy umowa może być przez sąd zmieniona w taki sposób, że kredyt indeksowany do franka zostanie przekształcony w kredyt złotowy, ale według oprocentowania, które jest właściwe dla kredytów walutowych, jak to było pierwotnie.

Z opinii rzecznika unijnego Trybunału Sprawiedliwości zadowolona jest Barbara Husiew, wiceprezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu". Dodała, że wszystko wskazuje na to, że frankowicze zaczną teraz wygrywać sprawy w sądach.

Opinia rzecznika generalnego TSUE nie jest wiążąca dla składu orzekającego, jednak może być wskazówką, z której sędziowie Trybunału korzystają.

Tomasz Matusiak, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomoc dla frankowiczów: w Sejmie pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 13:44
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy zakładającej pomoc kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Projekt zgłoszony przez Prezydenta RP przewiduje wsparcie osób zadłużonych w walutach obcych oraz w złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o pomocy dla frankowiczów: realne wsparcie czy odłożenie rozwiązania problemu?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 17:00
Posłowie rozpoczęli w piątek prace nad ustawą o funduszu wsparcia kredytobiorców. To kolejna propozycja rozwiązania z myślą głównie o frankowiczach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: w tym roku akcja kredytowa przystopuje

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 08:04
Dziś Narodowy Bank Polski przedstawi raport na temat sytuacji kredytowej w pierwszym kwartale 2019 roku. Celem opracowania jest pokazanie czy i jak zmieniają się kryteria i warunki udzielania kredytów oraz jak zmienia się popyt na te produkty finansowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2018 rekordowy pod względem kredytów mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 15:50
W zeszłym roku udzielono 212 tys. 596 nowych kredytów mieszkaniowych wartych około 53,9 mld zł - poinformował Związek Banków Polskich (ZBP). Prognozuje, że ten rok może już nie być pod tym względem tak dobry.
rozwiń zwiń