X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie popyt na usługi biznesowe

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 15:40
W ciągu roku zatrudnienie w usługach biznesowych w Polsce wzrosło o 10 proc., do 307 tys. osób - wynika z raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2019”. Dodano, że w I kwartale 2020 r. w sektorze będzie pracować 336 tys. osób.
Rośnie zatrudnienie w polskim sektorze usług dla biznesu.
Rośnie zatrudnienie w polskim sektorze usług dla biznesu.Foto: shutterstock/Pressmaster

W opublikowanym raporcie Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) opracowanym wspólnie z EY, Randstad Polska, Randstad Sourceright i JLL poinformowano, że liczba zatrudnionych w centrach usług BPO (outsourcingowe), SSC/GBS (usług wspólnych), IT, R&D (badawczo-rozwojowe) w Polsce w I kw. 2019 r. była o 10 proc. wyższa w porównaniu do I kw. 2018 r.

Przybywa zatrudnionych

- Przybyło zatem 28 tys. miejsc pracy. W ciągu ostatnich trzech lat, dziennie tworzonych było średnio 85 nowych miejsc pracy w sektorze. Wzrost ten będzie się utrzymywał, a według najbardziej prawdopodobnego scenariusza, wielkość́ zatrudnienia w usługach biznesowych w Polsce w I kw. 2020 r. osiągnie poziom 336 tys. Ponad połowa, bo 55 proc. nowych miejsc pracy powstała w trzech największych ośrodkach usług biznesowych w kraju – w Krakowie, Warszawie oraz Wrocławiu - czytamy w publikacji.

Wiceprezes ABSL, dyrektor zarządzający Accenture Operations Wojciech Popławski zwraca uwagę, że firmy z sektora nie tylko stale zwiększają zatrudnienie, ale także podnoszą poziom i zakres świadczonych w kraju usług. 

Zgodnie z komunikatem centra nowoczesnych usług biznesowych wygenerowały miejsca pracy w blisko 50 miastach w Polsce, w tym dziewiętnastu, w których zatrudnienie w sektorze wynosi co najmniej 1 tys. osób. W 11 największych ośrodkach usług biznesowych w Polsce zatrudnionych jest 95 proc. pracowników branży.

Kraków lideruje

- Zdecydowanym liderem pod względem zatrudnienia w sektorze pozostaje niezmiennie Kraków. W krakowskich centrach usług pracuje 70 tys. osób, co przekłada się na blisko 23 proc. udział miasta w strukturze zatrudnienia branży w kraju. Ponad 56 tys. miejsc pracy sektor stworzył w Warszawie, a 47,5 tys. we Wrocławiu - poinformowano.

Zdecydowana większość́ nowych miejsc pracy (70 proc.) wygenerowanych przez sektor w okresie I kw. 2016 r. – I kw. 2019 r. jest wynikiem zwiększenia zatrudnienia w funkcjonujących już centrach usług. Pozostałe 30 proc. to efekt nowych inwestycji. Wśród analizowanych głównych ośrodków usług biznesowych, największym procentowym wzrostem zatrudnienia w sektorze w ciągu ostatniego roku mogły pochwalić się Poznań i Katowice wraz z obszarem metropolitalnym. W obu liczba miejsc pracy wzrosła o 14 proc. rdr. W pierwszej trójce miast o największym wzroście znalazła się również Warszawa (wzrost 12 proc. rdr).

- Z kolei w ciągu ostatniego roku największa liczba nowych centrów usług powstała w Warszawie, Krakowie i Trójmieście (...) - czytamy.

Autorzy raportu uważają, że sektor ma zdecydowanie największy wpływ na lokalny rynek pracy w Krakowie i Wrocławiu. - W obu tych ośrodkach można mówić o usługach biznesowych jako specjalizacji lokalnej - dodano.

Sektor biznesowy magnesem dla cudzoziemców

W raporcie wskazano, że sektor charakteryzuje duży odsetek zatrudnionych cudzoziemców - 14 proc. pracowników sektora to obcokrajowcy, co stanowi około 35 tys. osób. Struktura zatrudnienia w sektorze odznacza się również dużym odsetkiem młodych osób – 71 proc. pracowników to osoby w wieku do 34 lat.

Przyszły wzrost sektora w Polsce zapowiadają plany firm zrzeszonych w ABSL. Wynika z nich, że 85 proc. badanych przedsiębiorstw ma w planach zwiększenie zatrudnienia w ciągu najbliższego roku. Jest to wynik o 2 p.p. większy niż w badaniu z 2018 r. Ponadto 87 proc. centrów planuje w ciągu najbliższego roku poszerzenie zakresu swojej działalności.

Zwrócono uwagę, że zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie, zarówno ze strony lokalnych, jak i międzynarodowych firm jest siłą napędową polskiego rynku biurowego.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Państwo coraz bardziej przyjazne przedsiębiorcom – 70 ułatwień dla biznesu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 12:07
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii ruszyła w teren. W maju i czerwcu eksperci odwiedzą kolejne 20 miast, w których spotkają się z przedsiębiorcami. Podczas drugiej edycji konferencji „Prawo do przedsiębiorczości” specjaliści powiedzą o tym, co już zmieniło się w prawie dla firm oraz jakie zmiany czekają biznes w kolejnych miesiącach.
rozwiń zwiń