Rośnie popyt na usługi biznesowe

2019-06-12, 15:40

Rośnie popyt na usługi biznesowe
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock/Pressmaster

W ciągu roku zatrudnienie w usługach biznesowych w Polsce wzrosło o 10 proc., do 307 tys. osób - wynika z raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2019”. Dodano, że w I kwartale 2020 r. w sektorze będzie pracować 336 tys. osób.

W opublikowanym raporcie Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) opracowanym wspólnie z EY, Randstad Polska, Randstad Sourceright i JLL poinformowano, że liczba zatrudnionych w centrach usług BPO (outsourcingowe), SSC/GBS (usług wspólnych), IT, R&D (badawczo-rozwojowe) w Polsce w I kw. 2019 r. była o 10 proc. wyższa w porównaniu do I kw. 2018 r.

Przybywa zatrudnionych

- Przybyło zatem 28 tys. miejsc pracy. W ciągu ostatnich trzech lat, dziennie tworzonych było średnio 85 nowych miejsc pracy w sektorze. Wzrost ten będzie się utrzymywał, a według najbardziej prawdopodobnego scenariusza, wielkość́ zatrudnienia w usługach biznesowych w Polsce w I kw. 2020 r. osiągnie poziom 336 tys. Ponad połowa, bo 55 proc. nowych miejsc pracy powstała w trzech największych ośrodkach usług biznesowych w kraju – w Krakowie, Warszawie oraz Wrocławiu - czytamy w publikacji.

Wiceprezes ABSL, dyrektor zarządzający Accenture Operations Wojciech Popławski zwraca uwagę, że firmy z sektora nie tylko stale zwiększają zatrudnienie, ale także podnoszą poziom i zakres świadczonych w kraju usług. 

Zgodnie z komunikatem centra nowoczesnych usług biznesowych wygenerowały miejsca pracy w blisko 50 miastach w Polsce, w tym dziewiętnastu, w których zatrudnienie w sektorze wynosi co najmniej 1 tys. osób. W 11 największych ośrodkach usług biznesowych w Polsce zatrudnionych jest 95 proc. pracowników branży.

Kraków lideruje

- Zdecydowanym liderem pod względem zatrudnienia w sektorze pozostaje niezmiennie Kraków. W krakowskich centrach usług pracuje 70 tys. osób, co przekłada się na blisko 23 proc. udział miasta w strukturze zatrudnienia branży w kraju. Ponad 56 tys. miejsc pracy sektor stworzył w Warszawie, a 47,5 tys. we Wrocławiu - poinformowano.

Zdecydowana większość́ nowych miejsc pracy (70 proc.) wygenerowanych przez sektor w okresie I kw. 2016 r. – I kw. 2019 r. jest wynikiem zwiększenia zatrudnienia w funkcjonujących już centrach usług. Pozostałe 30 proc. to efekt nowych inwestycji. Wśród analizowanych głównych ośrodków usług biznesowych, największym procentowym wzrostem zatrudnienia w sektorze w ciągu ostatniego roku mogły pochwalić się Poznań i Katowice wraz z obszarem metropolitalnym. W obu liczba miejsc pracy wzrosła o 14 proc. rdr. W pierwszej trójce miast o największym wzroście znalazła się również Warszawa (wzrost 12 proc. rdr).

- Z kolei w ciągu ostatniego roku największa liczba nowych centrów usług powstała w Warszawie, Krakowie i Trójmieście (...) - czytamy.

Autorzy raportu uważają, że sektor ma zdecydowanie największy wpływ na lokalny rynek pracy w Krakowie i Wrocławiu. - W obu tych ośrodkach można mówić o usługach biznesowych jako specjalizacji lokalnej - dodano.

Sektor biznesowy magnesem dla cudzoziemców

W raporcie wskazano, że sektor charakteryzuje duży odsetek zatrudnionych cudzoziemców - 14 proc. pracowników sektora to obcokrajowcy, co stanowi około 35 tys. osób. Struktura zatrudnienia w sektorze odznacza się również dużym odsetkiem młodych osób – 71 proc. pracowników to osoby w wieku do 34 lat.

Przyszły wzrost sektora w Polsce zapowiadają plany firm zrzeszonych w ABSL. Wynika z nich, że 85 proc. badanych przedsiębiorstw ma w planach zwiększenie zatrudnienia w ciągu najbliższego roku. Jest to wynik o 2 p.p. większy niż w badaniu z 2018 r. Ponadto 87 proc. centrów planuje w ciągu najbliższego roku poszerzenie zakresu swojej działalności.

Zwrócono uwagę, że zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie, zarówno ze strony lokalnych, jak i międzynarodowych firm jest siłą napędową polskiego rynku biurowego.

PAP, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej