Można przebierać w ofertach pracy sezonowej. Najwięcej w branży rolno-spożywczej i w turystyce
Wakacje to dla jednych czas odpoczynku, dla innych jak najbardziej czas pracy - tej dodatkowej, dorywczej. Jest jej bardzo dużo, a używając terminologii handlowej - podaż znacznie przewyższa popyt, czyli za mało jest chętnych do jej podejmowania.
2019-07-05, 18:20
Posłuchaj
Ofert pracy jest nawet więcej niż w poprzednich latach.
- W niektórych branżach miesiące letnie to zwiększona produkcja, wręcz piki produkcyjne - mówił w radiowej Jedynce Mateusz Żydek z firmy Randstad Polska.
O pracowników coraz trudniej, jakkolwiek jest stała grupa, która regularnie podejmuje pracę i zarabia w wakacje.
- Osoby młodociane, czyli między piętnastym a osiemnastym rokiem życia mogą być zatrudniane, ale przy wykonywaniu prac lekkich. Chodzi o ochronę młodych ludzi przed nadmiernym wysiłkiem, zatem w gastronomii tak, ale już na budowie -niekoniecznie - wyjaśniał Michał Olszewski z kancelarii Bird&Bird.
REKLAMA
- Natomiast dla osób pełnoletnich, ale przed 26 rokiem życia, także praca wakacyjna może stać się bardzo atrakcyjna, ze względu na ulgę podatkową - ocenił Marek Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.
Najwięcej ofert pracy jest w Polsce wschodniej - dotyczy to sektora rolno-spożywczego i w turystyce - tu pracowników poszukują przede kurorty na w górach i nad morzem.
Być może ulga podatkowa zachęci ludzi młodych nie tylko do podjęcia pracy w wakacje, ale także do poszukania jej w kraju, bo duża część młodych osób deklaruje, że będzie pracować dorywczo, ale zagranicą.
Aleksandra Tycner, akg
REKLAMA
REKLAMA