Trudniej będzie podrobić dokumenty. Od dziś nowe przepisy
W życie weszła ustawa o dokumentach publicznych. Jej celem jest budowa systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych, który obejmie dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy i legitymacje studenckie.
2019-07-12, 14:10
Posłuchaj
- Ustawa przede wszystkim zakazuje wykonywania replik dokumentów publicznych - mówił w radiowej Jedynce Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.
- Sektor bankowy od lat wręcz domagał się takich rozwiązań - skomentował Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.
- Natomiast dokumenty skradzione czy zaginione znajdują się w bazie dokumentów zastrzeżonych. Jest ich tam 1 milion 750 tysięcy - mówi ekspert.
- W wielu miejscach dokumenty są kopiowane, skanowane lub dawane w zastaw, choć nie ma do tego podstaw prawnych. Ustawa o dokumentach publicznych o tym nie mówi, a tu również dochodzi do kradzieży tożsamości - dodaje Maciej Kawecki.
REKLAMA
Warto też pamiętać, żeby przy udostępnianiu własnych dokumentów, zapytać o stosowny przepis, który na to pozwala, a w wypożyczalni rowerów, kajaków czy łyżew od razu zostawiać kaucję, a nie dowód osobisty.
Za replikowanie dokumentów publicznych może być wymierzona grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat.
Aleksandra Tycner, akg
REKLAMA
REKLAMA