X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

NBP: ok. 15 proc. migrantów jest zdecydowana wracać do Polski w przyszłości, niezależnie od wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 10:20
Do Polski może wrócić 250-380 tys. emigrantów, jeżeli zaoferuje im się ulgi podatkowe - uważa ekspert ds. rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak. Nawet gdyby tylko cześć z nich udało się skłonić do powrotu, będzie to miało pozytywny wpływ na gospodarkę - dodał.
Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i Niemcy - podaje NBP.
Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i Niemcy - podaje NBP.Foto: Pixabay

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował wyniki badania ankietowego, z których wynika, że ok. 15 proc. migrantów jest zdecydowana wracać do Polski w przyszłości, niezależnie od poziomu wynagrodzeń. Eksperci banku zwrócili uwagę, że "dobra sytuacja gospodarcza wpłynęła również na istotne ograniczenie odsetka emigrantów planujących pozostanie na emigracji na stałe na rzecz powrotu do Polski w dalszej przyszłości (za minimum trzy lata)".

"Warto powalczyć"

- To pierwsza publikacja analityczna ukazująca skalę potencjału, który mógłby wrócić do Polski - powiedział w rozmowie Kubisiak. Jego zdaniem do naszego kraju może wrócić ok. 250-380 tys. osób, o które "warto powalczyć", zwłaszcza - jak zaznaczył - że na rodzimym rynku pracy jest ok. 140 tys. wakatów. Jego zdaniem nawet gdyby tylko cześć z tej grupy udało się skłonić do powrotu, będzie to miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarki.

Według eksperta naszych rodaków do powrotu mogą zachęcić czynniki zewnętrze, takie jak np. niekontrolowany brexit, "w przededniu którego stoi Wielka Brytania". Efektem tego procesu - jak wskazał - może być spowolnienie gospodarcze. "W praktyce będzie to oznaczać wzrost bezrobocia i zwiększoną liczbę wyjazdów cudzoziemców, którzy przyjechali tam do pracy" - wyjaśnił.

Polskim pracodawcom trudno konkurować płacami

Przypomniał, że z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia podczas wielkiego kryzysu finansowego w latach 2008-2010, kiedy wielu emigrantów wróciło do Polski z Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Według eksperta Polskiego Instytutu Ekonomicznego, drugim czynnikiem zachęcającym do powrotów są finanse. Zauważył, że pod tym względem polskim pracodawcom trudno konkurować jednak np. z niemieckimi czy holenderskimi. Jego zdaniem zachętą mogą być ulgi podatkowe, podobne do tych, które otrzymują inwestorzy zagraniczni. Przypomniał, że ten mechanizm sprawdził się już w innych krajach, np. w Hiszpanii.

- Dobrze by było, żeby Polska opracowała taką ofertę, którą będzie mogła przedstawić emigrantom - dodał ekspert.

Wskazał, że najbardziej skłonni do powrotu mogą być tzw. single, którzy nie mają za granicą rodzin. Powołując się na raport NBP przypomniał, że w Wielkiej Brytanii i Holandii takie osoby stanowią ok. 40 proc. emigrantów, natomiast w Niemczech - aż 60 proc.

Niskie bezrobocie w Polsce ogranicza wyjazdy

Raport "Polacy pracujący za granicą w 2018 r." prezentuje wybrane wyniki najnowszej rundy badań ankietowych emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii. - Wyniki badań wskazują, że rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i Niemcy, choć pojawiły się nowe, niszowe kierunki, takie jak Norwegia. Wciąż najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia netto, których mediany (środkowe wynagrodzenia) za granicą są nominalnie około dwukrotnie wyższe niż w Polsce, a dominanty (najczęstsze wynagrodzenia) są 2,0-3,6 razy wyższe niż w Polsce - czytamy w publikacji NBP.

- Wraz z długością przebywania na emigracji zmniejsza się skłonność do przekazywania środków pieniężnych do Polski, choć specyfika ta jest zróżnicowana pomiędzy krajami. Obserwowana ostatnio zwiększona emigracja do Norwegii to głównie osoby w wieku najwyższej aktywności zawodowej, ze średnim wykształceniem, które stosunkowo często przekazują pieniądze do Polski i dość rzadko wykorzystują świadczenia społeczne - zauważa bank centralny w raporcie.

PAP, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz mniej Polaków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii za pracą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 20:33
Różnica w liczbie rodaków którzy wyjechali i wrócili z Wielkiej Brytanii do Polski w 2014 roku wynosiła już tylko 14 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emigracja zarobkowa Polaków: efekt domina zmienia się w bumerang

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 20:39
Ograniczenie zasiłków socjalnych dla imigrantów z Unii Europejskiej zniechęci do wyjazdu za granicę co piątego potencjalnego, polskiego emigranta - wynika z najnowszego raportu Work Service.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit: jaka będzie przyszłość Polaków na Wyspach? Brytyjski rząd przedstawił propozycje

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 20:20
Chcemy, żebyście zostali, mówiła w parlamencie brytyjska premier Theresa May do imigrantów unijnych mieszkających na Wyspach. Rząd przedstawił posłom propozycje dotyczące statusu, jaki po Brexicie posiadać będą obywatele Unii Europejskiej legalnie przebywający na terenie Wielkiej Brytanii, między innymi Polacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spada liczba Polaków ubiegających się o pracę w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 11:01
Blisko 72 proc. polskich firm twierdzi, że brakuje im pracowników. Tę lukę na rynku pracy wypełniają Ukraińcy. Dodatkowo okazuje się, że o 90 proc. spadła liczba Polek i Polaków ubiegających się o pracę np. w brytyjskich szpitalach, a o 50 proc. mniej osób przybyło do Wielkiej Brytanii, by pracować przy zbiorach owoców. O tym, czy jest szansa, że Polacy z Wysp zasilą polski rynek pracy rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers), Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich) i Andrzej Stefaniak (Dealer walutowy DMK).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za pracą wyjeżdżają głównie młodzi. Kuszą wysokie zarobki

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 11:34
Polacy wciąż chętnie emigrują za pracą. Zagraniczni pracodawcy najchętniej poszukują robotników budowlanych, kierowców, operatorów maszyn, kucharzy, lub dają ogłoszenia dotyczące opieki nad osobami starszymi.
rozwiń zwiń