more_horiz
Gospodarka

Emerytura obywatelska. Premier: dyskusja jest dopiero przed nami, niczego nie należy przesądzać

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 14:20
Premier Mateusz Morawiecki, pytany o możliwość ewentualnego wprowadzenia tzw. emerytury obywatelskiej - odparł "szanujemy dotychczasowe prawa nabyte i wszelkie rozwiązania muszą mieć akceptację społeczną".
Premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Premier powiedział, że brak zbilansowania systemu emerytalnego "stanowi problem budżetowy". Zaznaczył, że obecny rząd dzięki uszczelnieniu podatków obudził "tego liberalnego nocnego stróża", który przysypiał w czasach rządu PO-PSL, i "te pieniądze przeciekały jak przez durszlak".

Obniżyliśmy wiek emerytalny 

- Pokazaliśmy, że odzyskaliśmy dla państwa polskiego co najmniej ok. 50 mld zł, patrząc na VAT, ZUS, CIT i PIT, i dzięki temu radzimy sobie lepiej z niezbilansowanym systemem emerytalnym niż nasi poprzednicy, mimo że podnieśli wiek emerytalny, a my obniżyliśmy - podkreślił szef rządu.

Dodał, że jeśli ktoś chce pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, to ma takie prawo. - Dlatego blisko 800 tys. emerytów, osób które mają uprawnienia emerytalne, pracuje i dzięki temu będą mieli też lepsze uposażenia emerytalne. A więc na zasadzie dobrowolności, a nie na zasadzie przymusu, zrekonstruowaliśmy ten system emerytalny - mówił szef rządu.

Szanujemy prawa nabyte

Pytany o możliwość wprowadzenia tzw. emerytury obywatelskiej, wskazał, że "to jest dyskusja, która jest dopiero przed nami i tutaj niczego nie należy przesądzać".

- Z całą pewnością należy podkreślić, że (...) my szanujemy dotychczasowe prawa nabyte i wszelkie rozwiązania muszą być społecznie przedyskutowane, muszą mieć akceptację społeczną, a nie być narzucone tak jak przez naszych konkurentów politycznych kilka lat temu - dodał szef rządu.

Premier był gościem Salonu "Rzeczpospolitej" podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

PAP, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem