UOKiK ma zastrzeżenia do mrożonych ryb, przypraw i zabawek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wyniki badań laboratoryjnych dostępnych na polskim rynku zabawek, przypraw oraz ryb. Niemal połowa zbadanych produktów budziła zastrzeżenia kontrolerów. „Pod lupę” wzięto także fajerwerki.

2019-12-20, 16:00

UOKiK ma zastrzeżenia do mrożonych ryb, przypraw i zabawek
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PIOTR JEDZURA/REPORTER

Na 546 sprawdzonych zabawek nieprawidłowości dotyczyły 230 z nich (42 proc.); 15 nie spełniało wymagań wyłącznie ze względu na niewłaściwe oznakowanie. Najwięcej skontrolowanych zabawek – 69 sztuk – miało zbyt małe elementy, którymi dziecko może się udławić – wypadały one z grzechotek, odrywały się od pluszaków. W 27 sprawdzonych zabawkach stwierdzono zbyt wysoką zawartość ftalanów – substancji, które są używane do zmiękczania plastiku – podał urząd i przypomniał, że limit zawartości ftalanów to 0,1 proc. w masie zabawki, a najwyższa stwierdzona w kontrolowanych produktach zawartość wynosiła ponad 50 proc.

 

 

– Zauważyliśmy, że im tańsza zabawka, tym więcej zawierała ftalanów. Np. w piłce, która kosztowała ok. 5 zł, było ich aż 50 proc. Może to wynikać z tego, że do jej produkcji użyto najtańszych materiałów, a do takich należą ftalany – aby zabawka z twardego plastiku była miękka, dodaje się te niebezpieczne zmiękczacze – poinformowali przedstawiciele UOKiK.

REKLAMA

 Slime powodujące mdłości

Pod lupę urzędu trafiły też popularne slime’y, zwane glutkami – miękkie zabawki o konsystencji galaretki lub żelu, łatwe do ugniatania. Zbadane zostały pod kątem migracji boru – ten pierwiastek jest składnikiem boraksu i nadaje slime’owi elastyczność, ale nie może być go więcej niż 300 mg/kg, w przeciwnym razie może powodować mdłości, wymioty, pobudzenie i nawet zaburzenia układu nerwowego. Kontrola wykazała, że na 15 slime’ów, w 13 ten poziom był zbyt duży. W jednym przypadku 24 razy większy niż limit – migracja boru wynosiła aż 7159 mg/kg.

 Szafran z sierścią

Niewiele lepiej wydała kontrola mrożonych ryb. Znajdowano w niech przede wszystkim więcej glazury lodowej niż wynikało z deklaracji. Na 80 sprawdzonych próbek ryb mrożonych i przetworów, zastrzeżenia urzędu wzbudziło 56 proc. z nich.

REKLAMA

 

 Również przyprawy budzą wiele zastrzeżeń. W laboratoriach zbadano jakość pieprzu, szafranu, oregano, papryki mielonej, chili, kurkumy i kminu rzymskiego. Na 20 zbadanych próbek, zastrzeżenia urzędu wzbudziło dziewięć. Jak wskazał prezes UOKiK Marek Niechciał, najgorzej wypadło oregano, które okazało się mieszanką z rozdrobnionymi liśćmi innych roślin, np. porzeczki czy żurawiny. Znaleziono także rozdrobnione łodygi w czarnym pieprzu mielonym czy włosy w szafranie.

 Fajerwerki nie dla nieletnich

Z badań opinii społecznej wynika, że zdecydowana większość Polaków – jak co roku przed Sylwestrem – zdecyduje się na zakup fajerwerków.

REKLAMA

 

 

Wykorzystując spotkanie i podsumowanie badań Policja przypominiała, że sprzedaż materiałów pirotechnicznych nieletnim jest zabroniona.

 

REKLAMA

 

PolskieRadio24/IAR/PAP/DoS/SW

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej