Budżet 2020. Eksperci: najważniejsze jest to, na co wydajemy środki
Budżet 2020 jest ambitny, bo pozbawiony deficytu. Wprawdzie zastosowano kilka drobnych tricków, żeby to się udało, ale należy ocenić to mimo wszystko jako osiągnięcie - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 - Mariusz Adamiak, główny ekonomista banku PKO BP. Zaznaczył też, że dzieje się to mimo bardzo dużych wydatków takich jak np. wypłata 13 emerytury, ale także przy obniżeniu podatku dochodowego.
2019-12-24, 11:40
Posłuchaj
- Gdy patrzę generalnie na budżet i kwestie deficytu, to zwracam uwagą na to, że deficyt to nie jest skok wzwyż, gdzie mamy poprzeczkę zawieszoną na poziomie zero i zależnie od tego czy tę poprzeczkę strącimy czy nie, to próba jest zaliczona, albo nie. Na budżet warto patrzeć zawsze (…) w jakim to jest celu i czy pieniądze z deficytu są dobrze zużyte (…). Warto też zwrócić uwagę na ile budżet jest elastyczny wtedy gdy musi być realizowany w trudniejszych czasach - mówił Mariusz Adamiak.
Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej oceniła budżet bez deficytu jako zjawisko pozytywne, ale zaznaczyła, że w zasadzie wszystkie budżety, poza niemieckim, mają jakieś zadłużenie.
Powiązany Artykuł
"Rządy Pieniądza": eksperci prześwietlają budżet 2020. Realny czy kampanijny?
- Pytanie, czy wszystkie założenia dotyczące przychodów budżetu, podwyższone niektórych podatków będą dla Polaków pozytywne. Czy nie będzie zbyt wielu kontroli w przedsiębiorstwach, czy nie staną się zbyt uciążliwe działania państwa mające na celu jak największą ich ściągalność - analizowała Agnieszka Durlik.
REKLAMA
Jej zdaniem najważniejsze jest to, z czym wiąże się deficyt budżetowy. Jeżeli z inwestowaniem państwa na przyszłość, to nie jest, jak stwierdziła ekspertka, "taki zły, bo można go przyszłymi dochodami z podatków zasypać".
- Jeżeli będziemy budować więcej dróg czy inwestować w rozwój energetyki, to będziemy mieć więcej lepiej działających firm, które będą mogły np. lepiej inwestować, będzie więcej pracowników, którzy będą więcej kupować i będzie więcej dochodów z podatku dochodowego - dowodziła Agnieszka Durlik. Przypomniała równocześnie, że KIG od lat wnioskowała o wprowadzenie reguły wydatkowej, która będzie prowadziła właśnie do zrównoważonego budżetu.
REKLAMA
- W przypadku Polski udział budżetu w PKB jest bardzo duży. Budżet to ponad 400 mld zł, a całe PKB to nieco ponad 2 bln zł (…). Powinniśmy więc mieć na uwadze to, jak pieniądze wydajemy - podkreślał Mariusz Adamiak.
Powiązany Artykuł
"Rządy Pieniądza": czy Polska gospodarka jest przygotowana na światowe spowolnienie?
Mówiąc o wzroście PKB ustalonym na 3,7 proc., eksperci zaznaczyli, że mimo iż na tle Europy jest to wzrost duży, to jest on realny. Jednak nasz wzrost - przypomniała Agnieszka Durlik - w znacznym stopniu oparty jest o eksport. Zatem musimy zwracać uwagę na sytuację w otaczających nas państwach, szczególnie w Niemczech.
REKLAMA
- Na ich sytuację reagujemy jednak z opóźnieniem, bo jesteśmy dostawcą raczej komponentów. Także spadki przychodzą więc do nas później – zaznaczyła eksper.
Justyna Golonko, Polskie Radio 24, akg
REKLAMA
REKLAMA