X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Świadczenie "Mama 4 Plus" już dla ponad 53 tys. osób. Znamy nowe statystyki

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 14:08
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające – czyli tzw. Mama 4 Plus – otrzymuje już 53 400 osób. Niemal 2,7 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia dotyczyło rodzica, który wychował więcej niż ośmioro dzieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Gladskikh Tatiana

Minister rodziny Marlena Maląg podkreśla, że tzw. matczyna emerytura to forma docenienia trudu rodziców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i w związku z tym nie mogli podjąć pracy zawodowej lub pracowali za krótko, by mieć prawo do choćby minimalnej emerytury.

– Nasza polityka prorodzinna to nie tylko inwestowanie w rodziny z małymi dziećmi, ale też wspieranie osób, które włożyły wiele trudu w wychowanie większej liczby dzieci, a dzisiaj żyją na granicy ubóstwa – powiedziała szefowa resortu.

Matczyna emerytura dla 23 ojców

"Mama 4 Plus" to program wprowadzony w marcu ubiegłego roku z myślą o osobach, które wychowały przynajmniej czworo dzieci. Mają one w związku z tym prawo do świadczenia w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1100 zł brutto. Świadczenie przyznaje na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca) prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Na koniec 2019 r. przyznanych było blisko 53,5 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Zdecydowana większość, bo 52,5 tys. to świadczenia przyznane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Spośród wszystkich przyznanych przez ZUS decyzji 33,7 tys. to świadczenia dopełniające, a ok. 18,8 tys. świadczenia w pełnej wysokości. W przypadku KRUS z 927 świadczeń 906 to świadczenia w pełnej wysokości, a 21 – dopełniające.

Z danych ZUS wynika, że najwięcej decyzji o przyznaniu świadczenia dotyczyło kobiet z czworgiem (26,3 tys.), pięciorgiem (12,3 tys.) i sześciorgiem (5,9 tys.) dzieci. Świadczenie otrzymuje także 2,7 tys. osób, które wychowały więcej niż ośmioro dzieci. 23 decyzje wydane przez ZUS dotyczą mężczyzn.

Prawo także dla innych członków rodziny

O świadczenie w ramach programu Mama 4 Plus mogą się ubiegać matki po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci świadczenie po osiągnięciu 65 lat przysługuje także ojcom czworga dzieci.

Natomiast świadczenie nie przysługuje osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ograniczył jej władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci (np. ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności). Prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego mają także osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Ścigaj: nie można zostawić kobiet bez dochodu w starszym wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 22:03
– Rozumiem to jako zaopiekowanie się wstecz kobietami, którymi wcześniej państwo nie bardzo się interesowało. Doszły one do pewnego wieku i utraciły możliwość zarobkowania, a przez to zgromadzenia okresu składkowego – tak o przyjętym przez rząd projekcie ustawy "Mama 4+" powiedziała Agnieszka Ścigaj, posłanka ruchu Kukiz’15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

13. emerytura będzie wypłacana także w 2020 roku. Kiedy seniorzy ją dostaną?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 10:30
Władze, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, chcą ustawowo zagwarantować wypłatę trzynastej emerytury. Zgodnie z opublikowanym niedawno rządowym projektem ustawy świadczenie nie będzie już "jednorazowe", tak jak w tym roku, ale będzie wypłacane co rok. Emeryci mogą być więc spokojni - w 2020 roku także otrzymają "trzynastkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: każdy emeryt, każdy rencista otrzyma dodatkowe świadczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 08:30
- Emerytura+ to jeden z programów, który naprawdę jest takim kompleksowym działaniem naszego rządu - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń