X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rynek mieszkań. Od boomu do bańki cenowej. Eksperci ostrzegają

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 17:02
Na polskim rynku mieszkaniowym występują idealne warunki inkubacyjne dla narastania bańki cenowej - wynika z publikacji Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Analitycy ostrzegają, że jeśli do 2021 roku utrzyma się obecne realne tempo wzrostu cen, to będziemy mieć dużą bańkę cenową.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Roman Babakin

Jak czytamy, rosnącym cenom mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, sprzyjają m.in. historycznie niskie stopy procentowe, dekoniunktura na warszawskiej giełdzie, szybki wzrost dochodów, a także migracje do miast, w tym pracowników zza wschodniej granicy.

mieszkania bloki osiedle 1200.jpg
Trwa boom w mieszkaniówce. 10,4 proc. lokali więcej niż przed rokiem

Eksperci CASE zauważą, że spirale cen w znaczniej mierze nakręcają tzw. transakcje flippowe, polegające na zakupie mieszkań, ich szybkim remoncie lub urządzeniu i odsprzedaży po kilku tygodniach. Wyliczają, że średni zysk z takich transakcji wynosi 10-15 proc. w skali roku.

O rosnącym napływie kapitału inwestycyjnego na rynek nieruchomości - jak wynika z prezentacji - świadczy m.in. dwukrotny wzrost wartości transakcji gotówkowych. Między 2015 a 2018 rokiem kwoty kwartalnych transakcji wzrosły z 2 mld do 4 mld zł.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rosną ceny mieszkań i to się szybko nie zmieni

Jednocześnie eksperci ostrzegają, że "jeśli do 2021 r. utrzyma się obecne realne tempo wzrostu cen, to będziemy mieć dużą bańkę cenową". Obecnie - jak piszą - jesteśmy w drugiej fazie bańki, w której "wzrost cen jest wynikiem irracjonalnego entuzjazmu podtrzymywanego przez mechanizm pętli zwrotnej. W fazie trzeciej ma miejsce relatywnie szybki spadek cen aktywów".

Aby zapobiec pęknięciu bańki, analitycy rekomendują m.in. rzetelne informowanie przez instytucje publiczne o ryzyku, rozpoczęcie zbierania danych na temat oczekiwań co do dalszego wzrost cen mieszkań przez uczestników rynku, a także monitorowania transakcji flippowych i określenie skali tego zjawiska na rynku.

budownictwo1200.jpg
To był dobry rok na rynku mieszkaniowym. Wysoki popyt, ale i wyższe ceny


Z danych opublikowanych w styczniu br. przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny mieszkań w trzecim kwartale 2019 roku wzrosły o 9 proc. w porównaniu do drugiego kwartału rok wcześniej.

Urząd sprecyzował, że szybciej rosły ceny mieszkań na rynku wtórnym, gdzie skala zwyżki sięgnęła 10,9 proc. Z kolei na rynku pierwotnym wzrost wyniósł 6,7 proc. W trzecim kwartale 2019 r., w stosunku do kwartału drugiego ceny wzrosły o 2,1 proc. (w tym na rynku pierwotnym – o 0,4 proc. i na rynku wtórnym – o 3,5 proc.).

GUS zauważa jednocześnie, że w trzecim kwartale 2019 r. ceny lokali mieszkalnych były o 23,6 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. (w tym na rynku pierwotnym – o 17,2 proc., a na rynku wtórnym – o 29,4 proc.).

PAP, PR24, akg

Zobacz więcej na temat: mieszkania ceny budownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkaniowa bańka spekulacyjna? Tylko spokojnie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 12:01
Duży ruch na rynku mieszkaniowym i wzrost cen nowych lokali skłania do postawienia pytania, czy mamy już do czynienia z bańką spekulacyjną?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną ceny mieszkań i to się szybko nie zmieni

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 13:31
Rynek mieszkaniowy w kraju jest rozgrzany. Sprzedaż mieszkań rośnie w bardzo szybkim tempie. Rosną też ceny mieszkań. Eksperci twierdzą, że to się szybko nie zmieni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostre hamowanie w budownictwie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 12:58
Mimo, że w większości styczniowe dane z polskiej gospodarki są lepsze od oczekiwań - drastycznie zwolniła produkcja budowlano-montażowa. Ekonomiści prognozują spowolnienie w funduszach unijnych i więcej upadłości firm budowlanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP: wzrosły ceny mieszkań, spadła ich dostępność

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 16:10
Na skutek wzrostu cen szacowana kredytowa dostępność mieszkań zmniejszyła się na koniec 2018 roku w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu - informuje Narodowy Bank Polski w raporcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa boom w mieszkaniówce. 10,4 proc. lokali więcej niż przed rokiem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 11:20
W okresie styczeń-sierpień deweloperzy oddali do użytku 79,5 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 44,3 tys. - podał we wstępnych danych GUS. To więcej niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Barszcz: boom w ramach programu Mieszkanie Plus zacznie się w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 13:30
Jak ocenił prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz - w ramach programu Mieszkanie Plus będziemy budować w 2021 roku ponad 20 tys. mieszkań. Dodał, że nie będzie miesiąca bez "wbicia łopaty" pod nową inwestycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To był dobry rok na rynku mieszkaniowym. Wysoki popyt, ale i wyższe ceny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 08:39
2019 to kolejny udany rok na rynku nieruchomości. Wprawdzie zmalała nieco liczba sprzedanych mieszkań, ale za to wzrosły ich ceny - zatem z punktu widzenia deweloperów przychody nadal są bardzo dużo.
rozwiń zwiń