PGNiG dokupi nowe złoża w Norwegii

PGNiG kupi od firmy Aker BP niemal 12 proc. udziałów w koncesji na nieeksploatowanym jeszcze złożu gazowym Alve Nord na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Polska firma zwiększy swoje udziały w złożu Gina Krog. Chodzi o zapewnienie dostaw gazu dla budowanego gazociągu Baltic Pipe.

2020-02-11, 09:00

PGNiG dokupi nowe złoża w Norwegii
Dostarczanie energii do Europy od dawna przynosiło Norwegii zyski - jest czwartym co do wielkości eksporterem gazu ziemnego na świecie.Foto: Pixabay.com

W ramach umowy z Aker BP, za 11,92 proc. udziałów w koncesji PL127C na złożu Alve Nord zapłaci 11 mln dol., przy czym płatność ma być uzależniona od zagospodarowania złoża.

Rosną inwestycje PGNiG w złoża norweskie

Zgodnie z tą samą umową, norweska spółka koncernu - PGNiG Upstream Norway - zwiększy o 3,3 pkt, do 11,3 proc udziały w złożu Gina Krog. W zamian PGNiG przekaże Akerowi 5 proc. udziałów w niedawno odkrytym przez siebie złożu Shrek na koncesji PL838/838B, gdzie ma 40 proc. udziałów jako operator, oraz zapłaci kontrahentowi 51 mln dol.


Umowa musi zostać jeszcze zaakceptowana przez norweską administrację naftową i organy korporacyjne obu spółek. PGNiG Upstream Norway szacuje, że realizacja transakcji pozwoli zwiększyć przyszłe wydobycie gazu o 100 mln m sześc. rocznie. Gaz ten, wraz z wolumenami wynikającymi z wcześniejszych akwizycji w latach 2017-2019, trafi do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe - zaznaczyło PGNiG.


31 działek gazowych

REKLAMA

Po sfinalizowaniu transakcji z Aker BP, PGNiG Upstream Norway będzie posiadać udziały w 31 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka ocenia, że akwizycje złóż w ciągu trzech ostatnich lat pozwoliły zwiększyć jej zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej z 80 mln do ok. 200 mln boe.


PGNiG Upstream Norway wydobywa już ropę naftową i gaz ziemny z 5 złóż. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na sześciu kolejnych złożach: Skogul, Ærfugl, Duva, Tommeliten Alpha, King Lear oraz Shrek. Produkcja na pierwszych dwóch zostanie uruchomiona już w pierwszym półroczu tego roku.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej