Przestępczość gospodarcza. Kiedyś "szerokie karki", dziś "białe kołnierzyki"

- Duże zyski ciągle kuszą – przybyło grup przestępczych, które żyją z oszustw gospodarczych – wynika z raportu Centralnego Biura Śledczego Policji, o którym pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

2020-02-20, 07:47

Przestępczość gospodarcza. Kiedyś "szerokie karki", dziś "białe kołnierzyki"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock
  • Przestępcy coraz częściej dokonują oszustw finansowych - wynika z raportu CBŚP
  • Rzeczpospolita: przybywa przestępców "w białych rękawiczkach"

Jak czytamy w dzienniku, "szerokie karki", będące synonimem zorganizowanej przestępczości, definitywnie odeszły do przeszłości.

- Dzisiaj dominują wyspecjalizowane gangi białych kołnierzyków, których rozbijanie jest nieporównanie trudniejsze i stanowi wyzwanie dla służb" - twierdzi "Rz".

- Takie grupy wykorzystują luki w prawie, mają na usługach prawników i coraz częściej prowadzą przestępczość transgraniczną. Główną działalność lokują w Polsce, a zyski wyprowadzają za granicę – mówi gazecie dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu i zorganizowanej przestępczości.

Powiązany Artykuł

CBA FREE 1200.jpg
Wielka akcja CBA. Blisko 300 funkcjonariuszy rozbiło międzynarodową grupę przestępczą

Oszustwa gospodarcze pokusą dla przestępców 

"Rzeczpospolita" opisuje szczegóły raportu Centralnego Biura Śledczego Policji, podsumowującego ubiegły rok. Z dokumentu wynika m.in. - jak czytamy - że w 2019 roku w Polsce działało 811 zorganizowanych grup przestępczych - o 69 mniej niż w roku poprzednim.

REKLAMA

- Dominujące były rodzime gangi – było ich 666 (o 76 mniej). Podobny był stan grup międzynarodowych (tych było 130), za to więcej działało gangów rosyjskojęzycznych (wzrost z 5 do 9) - pisze dziennik.

Raport CBŚP potwierdza ponadto - jak dodaje "Rz" - że zorganizowana przestępczość mocniej "wchodzi" w nadużycia gospodarcze.

- Były one domeną 317 gangów – to o 25 więcej niż w roku poprzednim. Kryją się za tym wielkie oszustwa na VAT (w największej z tego typu sprawie straty mają sięgać ok. 700 mln zł), akcyzie, ale są to też np. wyłudzenia unijnych dotacji - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Według dziennika, zwijają się za to gangi o profilu multiprzestępczym, chwytające się różnych lewych interesów (było ich 69, o 23 mniej niż rok wcześniej). Mniej było także - jak podaje "Rz" - grup trudniących się narkobiznesem (łącznie 295, to spadek o 79).

CBŚP ma dużo pracy

"Rzeczpospolita" pisze ponadto, że w krajowych i międzynarodowych operacjach w zeszłym roku CBŚP rozbiło 182 gangi (o 5 mniej), a blisko 3,8 tys. podejrzanych usłyszało zarzuty - z czego częściej niż co drugi dotyczący udziału w zorganizowanej grupie przestępczej lub kierowania nią.

Więcej - w "Rzeczpospolitej".

PolskieRadio24.pl, PAP, Rzeczpospolita, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej